Популар Постс

Избор Уредника - 2019

Парацетамол: упутства за употребу код одраслих и деце

Светска здравствена организација Парацетамол (Панадол) је класификована као дрога која је најтраженија за брзу и ефикасну помоћ људима. Упутства садрже апликационе шеме за различите облике средства, а границе дозирања су назначене. Предност парацетамола је што не иритира слузницу дигестивног тракта.

Индикације за употребу Парацетамол

Антипиретик и аналгетик - Парацетамол (наркотични аналгетик) спада у групу нестероидних лекова са антиинфламаторним дејством. Деловање парацетамола (фармакодинамике) заснива се на сузбијању синтезе простагландина - молекула који се јављају током инфламаторних процеса, узрокујући повећање температуре и бола. Аналгетски ефекат утиче на централни нервни систем и његове неуроне. Фармакокинетика: излучује се 4-5 сати. Лек се користи у складу са индикацијама:

  • телесне температуре услед запаљенских и инфективних болести, повећане до фебрилне и субфебрилне вредности (37-39 степени),
  • мијалгија
  • бол током менструације,
  • радикулитис,
  • сциатица
  • неуралгија
  • лутајући боли непознатог порекла,
  • у педијатрији: грозница, бол у десни (код зуба) код дјетета.

Како узимати Парацетамол

Када узимате лек, морате имати на уму да то може значајно смањити тежину болних симптома. Из тог разлога, клиничка слика се може променити, што компликује дијагнозу. Максимална појединачна доза парацетамола за одрасле пацијенте је 1,5 г, дневни лимит је 4 г. Лек је доступан у следећим облицима:

  • таблете: садржај активне супстанце је 200 или 500 мг (активна супстанца истог имена је укључена у парацетамол),
  • прашкасте капсуле: 500 мг,
  • шумеће таблете: 500 мг,
  • ампуле са раствором за инфузију: 15 мг на 1 мл раствора,
  • суспензија за педијатријске пацијенте,
  • дечији сируп,
  • ректалне супозиторије: од 50 до 100 мг.

Форма за ослобађање и састав

Производе се следећи дозни облици парацетамола:

  • Таблете: беле са кремастом нијансом или белом, плоснато-цилиндричне, са ризиком и нагибом (10 комада у паковању са блистер или ћелијама, 2 или 3 паковања у картонској кутији),
  • Ректални чепићи за децу: у облику торпеда, од белог са жућкастим или кремастим нијансама до беле боје (5 ком. У блистерима, 2 паковања у картонској кутији),
  • Сируп (100 мл у боцама, 1 боца у картону),
  • Суспензија за оралну примену (100 мл у тамним стакленим бочицама са укљученом дозом за дозирање, 1 постављена у картонску кутију).

1 таблета садржи:

  • Активни састојак: парацетамол - 200 или 500 мг,
  • Помоћне компоненте: лактоза (млечни шећер), стеаринска киселина, кромпиров скроб, желатина.

5 мл сирупа садржи:

  • Активни састојак: парацетамол - 24 мг,
  • Помоћне компоненте: вода, натријум бензоат, ароматски додаци, рибофлавин, етил алкохол, пропилен гликол, трисупституисани натријум цитрат, лимунска киселина, сорбитол, шећер.

5 мл суспензије садржи:

  • Активни састојак: парацетамол - 120 мг,
  • Помоћне компоненте: пречишћена вода, укус наранџе или јагоде, сорбитол (сорбитол), глицерол (глицерин), сахароза (шећер), пропилен гликол, метил парахидроксибензоат (нипагин), ксантан гума (ксантан гума), циљни гел-сукцин) натријум).

1 чепић садржи:

  • Активни састојак: парацетамол - 100 мг,
  • Помоћне компоненте: база масних наслага.

Фармаколошки ефекат

Парацетамол се односи на лекове аналгетске антипиретичке групе, односно лекове против болова и антипиретике. Поред аналгетског и антипиретичког дејства, лек има и благи антиинфламаторни ефекат.

Механизам фармаколошког деловања парацетамола је повезан са његовом способношћу да успорава синтезу простагландина и да утиче на центар терморегулације у хипоталамусу. Када се користи лек, максимална концентрација лека у крвној плазми се посматра после 10–60 минута.

Индикације за употребу

Шта помаже? Парацетамол се прописује за симптоматско лечење болног синдрома слабог или умерене тежине, различитог порекла и локализације.

Међутим, најчешће индикације за започињање овог лека су повишена телесна температура (хипертермија) на позадини прехлада и вирусних болести, као и бол (бол) у костима и мишићима код грипа и других АРВИ.

Болести и стања у којима се препоручује ацетаминофен:

  • неуралгија
  • грозница неодређеног порекла,
  • сциатица
  • артроза,
  • зубобоља,
  • главобоља (укључујући мигрену),
  • артралгија (бол у зглобовима),
  • мијалгија (бол у мишићима),
  • алгоменореја (болни периоди).

Контраиндикације

Контраиндикације укључују:

  • индивидуална преосетљивост (преосетљивост) на активну супстанцу,
  • "Аспирин тријада" (комбинација нетолеранције на НСАИЛ, бронхијална астма и рекурентна назална полипоза и параназални синуси),
  • инфламаторне болести, ерозије и чиреви дигестивног тракта,
  • гастроинтестинално крварење,
  • тешка оштећења бубрега,
  • дијагностикована хиперкалемија,
  • старости до 6 година за узимање таблета,
  • стање након операције бајпаса коронарне артерије.

Посебну пажњу приликом узимања овог лека треба посматрати код следећих болести и патолошких стања:

  • хронични алкохолизам и алкохолно оштећење јетре,
  • исхемијска болест срца и хронична срчана инсуфицијенција,
  • болести церебралних судова,
  • лезије периферних артерија,
  • затајење бубрега и јетре.

Код дијабетеса се не препоручује узимање парацетамола у облику сирупа.

Користити током трудноће и дојења

Ако је потребно, користити током трудноће и дојења (дојење) треба пажљиво одмјерити очекиване користи терапије за мајку и потенцијални ризик за фетус или дијете.

  1. Парацетамол продире у плацентарну баријеру. До данас нису забележени негативни ефекти парацетамола на фетус код људи.
  2. Парацетамол се излучује у мајчином млијеку: садржај у млијеку је 0,04-0,23% дозе коју узима мајка.

У експерименталним студијама нису утврђени ембриотоксични, тератогени и мутагени ефекти парацетамола.

Дозирање и начин употребе

Упутства за употребу показују да се таблете Парацетамола прописују уста.

  1. За одрасле и децу изнад 15 година, једна орална доза је 500 мг, максимална појединачна доза је 1000 мг. Максимална дневна доза је 4000 мг.
  2. Више од 12 година (са телесном тежином већом од 40 кг) појединачна доза од 500 мг, максимална дневна доза од 2000-4000 мг.
  3. У узрасту од 9-12 година (тежина до 40 кг) доза 500 мг, максимална дневна доза од 2000 мг.
  4. Деца од 6 до 9 година (са телесном тежином од 22-30 кг: једна доза зависи од телесне тежине детета и износи 250 мг, максимална дневна доза је 1000-1500 мг.

Препоручени интервал између доза лека је 6-8 сати (најмање 4 сата).

Трајање третмана није дуже од 3 дана као антипиретик и не више од 5 дана као анестетик.

Потребу за наставком лечења лекова одлучује лекар.

Нуспојаве

Дјеловање лијека у супротности с упутама, дозирање изазива нуспојаве. Предозирање може изазвати:

  • дисфункција јетре или бубрега
  • осип, црвенило, "уртикарија". Алергија на алат најчешће има такве спољашње манифестације,
  • бол у трбуху. Желудац реагује на абнормални унос или предозирање,
  • поспани, желим да спавам. Узрок овог стања је низак притисак,
  • нагли пад нивоа глукозе, хемоглобина у крви.

У случају повреде дозе или погрешног уношења треба одмах позвати хитну помоћ.

Овердосе

Код дуготрајне употребе таблета у великим дозама, пацијент брзо развија симптоме предозирања, који се клинички манифестују у облику повећања горе описаних нуспојава и развоја затајења јетре.

У случају случајног гутања великог броја таблета, пацијент треба што прије испирати желудац и доставити га у болницу. Ако је потребно, симптоматско лечење. Антидот парацетамола је Н-ацетил стеин, који се даје орално или интравенски.

Посебна упутства

Код дуготрајне примене парацетамола неопходна је контрола обрасца периферне крви и функционалног стања јетре.

Користи се са опрезом код болесника са оштећеном функцијом јетре и бубрега, са бенигном хипербилирубинемијом, као и код старијих пацијената.

Користи се за лечење синдрома предменструалне напетости у комбинацији са памабромом (диуретик, ксантин) и мепирамин (блокатор хистаминских Х1 рецептора).

Интеракција лекова

Када се примени истовремено:

  1. Активни угаљ смањује биорасположивост парацетамола.
  2. са урикозурицхеским средствима смањује њихову ефикасност.
  3. са диазепамом може смањити излучивање диазепама.
  4. Код карбамазепина, фенитоина, фенобарбитала, примидона, ефикасност парацетамола се смањује, што је узроковано повећањем метаболизма (глукуронизацијом и оксидационим процесима) и елиминацијом из организма. Описани су случајеви хепатотоксичности уз истовремену употребу парацетамола и фенобарбитала.
  5. током периода мање од 1 сата након узимања парацетамола, апсорпција потоњег може бити смањена.
  6. са ламотригином, елиминација ламотригина из тела је умерено повећана.
  7. са антикоагулансима, могуће је благо или умерено повећање протромбинског времена.
  8. са антихолинергичким средствима могуће је смањење апсорпције парацетамола.
  9. са оралним контрацептивима, излучивање парацетамола из организма се убрзава и његово аналгетско дејство се може смањити.
  10. са метоклопрамидом, могуће је повећати апсорпцију парацетамола и повећати његову концентрацију у крвној плазми.
  11. код пробенецида је могуће смањење клиренса парацетамола, а уз рифампицин, сулфинпиразон - повећање клиренса парацетамола је могуће због повећања његовог метаболизма у јетри.
  12. код индуктора микросомалних ензима јетре, агенаса са хепатотоксичним дејством, постоји ризик од повећања хепатотоксичног ефекта парацетамола.
  13. са етинил естрадиолом повећава апсорпцију парацетамола из црева.

  1. Описани су случајеви манифестације токсичног дејства парацетамола са истовременом применом исониазида.
  2. Постоје извештаји о могућности повећања миелодепресивног дејства зидовудина уз истовремену примену са парацетамолом. Описан је случај тешког токсичног оштећења јетре.

Узели смо неке рецензије људи који су користили парацетамол:

  1. Игор Парацетамол увек имам са собом, често сам на путу, посао је повезан са путовањима, а овај лек је увек доступан у комплету прве помоћи. Много пута ме је спасио. Сматрам то за главобоље и зубе, за прехладе. Па премјешта температуру, брзо побољшава здравље и, за разлику од аспирина, нема штетног утицаја на желудац. Сасвим је јефтин и продаје се у било којој апотеци.
  2. Маргарита. Знам о проблематичној кожи из прве руке. Акне третирам говорником, што радим на основу парацетамола и борне киселине. У комбинацији, ови лијекови савршено уклањају упалу, уклањају црвенило и осушују осип. Чуо сам да су веома добре таблете елиминисати зубобољу и грчеве у стомаку током менструације.
  3. Сасха. Парацетамол таблета и не требају додатне лекове за температуру, а сви ови прашкови, које он улази, су само срање, разблажени са додатном хемијом да би се продали скупље. Све те Нурофене, Тхерафлу и друге. Пијте чист парацетамол и биће среће и здравља.

Парацетамол има много аналога који садрже исти активни састојак. Производе их различите фармацеутске компаније под различитим брендовима. Ово су само неки од аналога Парацетамола:

  • Ацетопхен
  • Аминадол
  • Аминофен
  • Апамид
  • Апанол
  • Биоцетамол
  • Валадол
  • Валорин
  • Деминофен
  • Доламин
  • Метамол
  • Миалгин
  • Парамол
  • Панадол Јуниор
  • Пириназине
  • Темпрамол
  • Феридол
  • Хемцетафен
  • Телифен
  • Еффералган

Пре употребе аналога консултујте лекара.

Што је боље: Парацетамол или Ибупрофен?

Ибупрофен (Нурофен) има шири спектар деловања и повољније, у поређењу са парацетамолом, утиче на температурну криву. Ефекат његове употребе долази брже (после 15-25 минута) и траје дуже (до 8 сати), поред тога, лек се сматра мање штетним и мање вероватно изазива алергијске реакције. Ибупрофен бољи од свог колеге уклања критично високу температуру. Опет (за контролу хипертермије) користи се много рјеђе од парацетамола.

Снага антипиретичког дејства је упоредива, међутим, ибупрофен, поред аналгетичких и антипиретичких ефеката, такође ефикасно ублажава упале у периферним ткивима. То је због чињенице да парацетамол делује претежно у централном нервном систему, а ибупрофен инхибира синтезу Пг, не толико у централном нервном систему, као у упаљеним периферним ткивима. То јест, у случају тешке периферне инфламације, избор треба да буде у корист Нурофена и других лекова на бази ибупрофена.

Одговарајући на питање „Шта изабрати, парацетамол или нурофен?“, Лекари препоручују започињање лечења мале деце са монотерапијом Ибупрофеном. Ако је потребно, хитно смањити температуру, можете користити било који од лијекова. Накнадни третман мора бити договорен са доктором. Треба имати на уму да су супозиторији са ибупрофеном контраиндиковани код деце тежине до 6 кг и суспензије код деце до 3 месеца.

Услови складиштења и рок трајања

Лек у било ком облику дозирања се ослобађа без рецепта. Рок трајања парацетамола је:

  • Супозиторије - 2 године на температурама до 15 ° Ц,
  • Таблете - 3 године на температурама до 25 ° Ц,
  • Сируп, орални раствор и суспензија - 2 године на температурама до 25 ° Ц.

Форма за састављање и ослобађање

Парацетамол је данас доступан у следећим облицима:

  1. Таблете (6 или 10 комада, у паковањима без ћелија или блистера),
  2. 2,4% сируп (50 мл, боца),
  3. Суспензија 2,4% (100 мл, боца),
  4. Ректални чепићи 0.08 г, 0.17 г, 0.33 г.

Парацетамол припада не-наркотичним аналгетицима, нестероидним и другим анти-инфламаторним лековима. Лек има аналгетске и антипиретичне ефекте.

Шта помаже парацетамол?

Као што је назначено у упутству, парацетамол помаже код благих или умерених болних синдрома различитог порекла - бол са повредама, опекотинама, главобољама, мигренама, зубобољом, мијалгијом, артралгијом.

Поред тога, парацетамол се широко користи у лечењу инфективних и инфламаторних обољења као фебрифугу, уклањајући грозницу. Такође, лек се користи за ублажавање симптома предменструалне напетости у комбинацији са мепирамином и памабромом.

Фармаколошко деловање

Активни састојак лека је парацетамол, дериват фенацетина. Механизам деловања парацетамола заснива се на инхибицији синтезе простагландина - хемијских једињења насталих током запаљења, и одговорни су за њене симптоме у виду пораста температуре и појаве бола.

Парацетамол има аналгетичко дејство делујући на неуроне централног нервног система. Има слабо противупално дејство, не иритира слузокожу гастроинтестиналног тракта.

Код оралне примене, парацетамол достиже максималну концентрацију у крви 20-30 минута након примене, после сат и по до врха дејства лека.

Упутства за употребу

Таблете парацетамола треба узимати орално, после оброка, са водом. Одрасли и адолесценти тежине> 60 кг: 0,5 г до 4 пута дневно. Максимална појединачна доза парацетамола може се повећати на 1 г, максимална дневна доза није већа од 4 г.

  • Деца 6-12 година: 0,2-0,5 г парацетамола.
  • Деца 1-5 година: 0.12-0.25 гр.
  • Деца од 3-12 месеци: 60-120 мг.
  • Деца од 1-3 месеца: од 10 мг / кг.

Временски интервал између узимања дозе парацетамола треба да буде најмање 4 сата, а не више од три дана као антипиретик и не више од пет дана да би се постигао анестетички ефекат.

Пронађен је заклети непријатељ МУСХРООМ наил! Нокти ће бити очишћени за 3 дана! Узми.

Како брзо нормализовати крвни притисак након 40 година? Рецепт је једноставан, запиши.

Уморан од хемороида? Постоји начин! Може се излечити код куће за неколико дана.

О присуству црва говори мирис из уста! Пијте воду са капљицом једном дневно ..

Нуспојаве

Узимање парацетамола може изазвати нежељене нуспојаве:

  • мучнина, бол у трбуху,
  • анемија, агранулоцитоза, леукопенија,
  • алергијске реакције: осип, свраб, уртикарија.

Код пацијената са хроничним или акутним болестима јетре и бубрега, као и код старијих, нуспојаве могу бити веома озбиљне. Због тога, лекове треба спроводити под надзором лекара уз редовно праћење функционисања јетре и бубрега.

Трудноћа и дојење

Парацетамол продире у плацентарну баријеру. До данас нису забележени негативни ефекти парацетамола на фетус код људи.

Парацетамол се излучује у мајчином млијеку: садржај у млијеку је 0,04-0,23% дозе коју узима мајка. Ако се парацетамол користи током трудноће и дојења (дојење), очекивану корист терапије за мајку и потенцијални ризик за фетус или бебу треба пажљиво одвагати.

У експерименталним студијама нису утврђени ембриотоксични, тератогени и мутагени ефекти парацетамола.

Аналоги парацетамола су:

  • Према активној супстанци - Цалпол, Далерон, Проходол, Еффералган, Стримол, Апап, Еффералган, Панадол, Ифимол,
  • Механизам дејства - АнтиФлу, Падевикс, Новалгин, Простудокс, Макицолд, Каффетин, Колдфри, Гевадал, Ранкоф, Солпадеин, Флиуколдекс, Триган-Д Риниколд, Проходол, Долар, Антигриппин, ГриппоФлиу, Иуниспаз Али-спазма, Панадол, Флиустоп, Но-спалгин, Саридон, Фервекс, АдзхиКОЛД.

Просечна цена парацетамола у апотекама (Москва) је 15 рубаља.

Током трудноће

У медицинској пракси, парацетамол се користи као антипиретик, антиинфламаторни и аналгетски лек. До данас нема негативних ефеката на фетус.

Парацетамол се користи и током трудноће и током дојења. Прије узимања лијека, обавезно се посавјетујте са специјалистом!

  • Одрасли и деца од 12 година - једна доза лека је 500 - 1000 мг (1-2 таблете). Максимална доза дневно достиже 4 г.
  • Деца од 6 до 12 година - једна доза је 250 - 500 мг (1/2 - 1 таблета). Максимална доза дневно достиже 2 г.
  • Деца узраста од 1 до 5 година - дозу прописује само лекар.
  • Једна техника се понавља сваких 4-6 сати, али не више од четири пута дневно.

Трајање лека Парацетамол за симптоматско лечење грознице није дуже од 3 дана. За ублажавање бола не више од 5 дана.

Потребно је питати специјалисте о продужењу курса примене и повећању дозе.

Парацетамол - таблете беле боје горкастог укуса, понекад имају кремасту или ружичасту нијансу.

Једна таблета садржи:

  • парацетамол - активна супстанца 200 и 500 мг,

У које апотеке је боље купити + цијену

Данас, у било којој апотеци постоји Парацетамол. Ниска цијена ће бити приступачна за сваког купца. Трошак 10 таблета од 500 мг креће се од 2 до 29 рубаља. Најбоље цене нуде онлине апотеке као што су:

Доктори се шале да ако је Парацетамол у вашој опреми за прву помоћ, имате могућност да поразите скоро половину болести.

Испод су прегледи медицинских специјалиста о дроги.

Прегледи медицинских специјалиста

Зверков А.С. Одличан антипиретик. Погодан за употребу у различитим старосним групама. У мојој пракси, именовање лека није праћено неповољним споредним ефектима. Греат прице. Да, иу свакој апотеци се продаје.

Горсхенина Иу. Парацетамол је лек који је тестирао време. Такође су ме третирали у детињству. Понекад морате да дате парацетамол 1/2 пилуле деци, ако модерни лекови више не могу да се носе. Алергијске реакције нису уочене. Деловање почиње веома брзо и ефикасно.

Кхрестанов А.С. Један од најчешћих и најчешће коришћених лекова. Парацетамол је неопходан лек у већини комплета за прву помоћ. Често се користи као антипиретик. Други лек се може користити као аналгетик. Али не заборавите да се придржавате дозе.

Зинцхенко А.В. Парацетамол у ОРЛ пракси се користи на високим температурама у сврху анестезије иу постоперативном периоду. Цена је једноставно смешна, а квалитет је на врхунцу већ више деценија. Од недостатака, вероватно, само горак укус таблета.

Пеопле ревиевс

"Колико људи има толико мишљења" - каже пословица. Али, парацетамол позитивне повратне информације је много више него негативан.

Цатхерине К. Током трудноће је прописан парацетамол. Током овог периода, на температури и главобољи ништа више није немогуће. Помаже брзо и делује дуго времена. Прихватите до сада, углавном од зубобоље.

Ирина К. Доступно у било ком кућном комплету за прву помоћ. Користе га одрасли и врло мала дјеца. Током протеклих неколико година, чуо сам различите приче и препоруке у вези парацетамола. Али, ја га третирам изузетно позитивно. Приступачан и јефтин антипиретик.

Татиана Сх. Парацетамол ме је више пута спасао. Када је грозница парацетамол прва ствар која брзо помаже. Он савршено ублажава главобоље. А на високој температури постоје и болови у мишићима. Дуго је приметио јефтино - није увек лоше.

Наталиа В. Сада, вероватно, сви лекови против болова се праве на бази парацетамола. Укључен је у већину антивирусних, анти-хладних и најпопуларнијих лекова. Зашто платити више? За бренд? Увек у апотеци купујем временски тестирани парацетамол - најчешћи, домаћи, јефтин. Вреди пени. Узимам са САРС-ом када је неопходно срушити топлоту, ако смета главобоља или зубобоља. Погодан за ублажавање болова у зглобовима. Од обичне прехладе, она је једноставно неопходна. И антипиретик и анестетик. Чаробни алат. Парацетамол савршено разбија температуру, али се носи са болом, наравно, горе. Кажем ти само своја осећања.

Светлана М. Код парацетамола, моја мајка ме је третирала као дете. Помогао је код прехладе. Сада је постала мајка. "Оздрављам" дете са нашим парацетамолом. Он није нанио никакве штетне последице на тело или на моју породицу. Свима саветујем.

Испод је кратак видео о дроги.

Парацетамол је уобичајен аналгетик без наркотика. Налази се на листи најважнијих лекова Светске здравствене организације.

Утврђено је да је парацетамол слаб инхибитор биосинтезе простагландина, а његов блокаторски ефекат на синтезу простагландин-медијатора боли и температурне реакције јавља се више у централном нервном систему него на периферији. Ово објашњава присуство израженог аналгетика и веома слабог антиинфламаторног ефекта.

Парацетамол се практично не веже са протеинима плазме, лако продире у крвно-мождану баријеру, скоро је равномерно распоређен у мозгу. Лек почиње брзи антипиретички и аналгетски ефекат након 20-30 минута и наставља да ради око 4 сата. Период комплетне елиминације лека је у просеку 4,5 сата. Лек се углавном излучује путем бубрега (98%), главни део примењене дозе је биотрансформиран у јетри.

Парацетамол готово да нема ефекта на слузницу желуца и не изазива улцерогени ефекат. Ово такође објашњава одсуство бронхоспазма, који омогућава употребу парацетамола у лечењу пацијената који пате од бронхијалне астме.

За разлику од аспирина, лек не утиче на крвни систем и згрушавање крви. Ове предности и широка ширина терапијског ефекта парацетамола омогућили су му да заузме достојно место међу другим наркотичним аналгетицима.

Парацетамол се користи за:

  • повишена температура
  • катаралне болести
  • инфективне и инфламаторне болести,
  • главобоља
  • зубобоља,
  • мигрена,
  • мијалгија
  • неуралгија,
  • алгоменореја,
  • болове повезане са повредама
  • опекотине
  • остеоартроза,
  • фебрилни синдром
  • током менструације,
  • мамурност значајно побољшава опште стање тела.

ФАК: Одговори на често постављана питања

Да ли парацетамол помаже код главобоље?

Лек је свакако у стању да се носи са таквим непријатним симптомима, али сваки организам је индивидуалан и акција почиње некоме брже, некоме спорије.

Да ли парацетамол помаже људима са прехладом?

То свакако помаже. Смањује температуру. Препоручује се борити се против вируса грипа и АРВИ антибиотицима које прописује специјалиста.

Да ли је дозвољено да се комбинује са алкохолом?

Комбинација парацетамола са алкохолом изазива огромна оштећења јетре и омета њен рад.

Можете ли узети парацетамол током трудноће?

Парацетамол се прописује током трудноће и током дојења. До данас нису уочени штетни ефекти на фетус.

Након чега је могуће поновити пријем?

Понавља се сваких 4-6 сати, али не више од четири пута дневно.

Да ли је дозвољено узимати парацетамол са антибиотицима?

Лекарима је дозвољено да користе парацетамол са антибиотицима.

Једини услов је да се не користи на празан стомак и да се посматра интервал између њихових техника најмање 20-30 минута.

Колико се таблета парацетамола може дати дјеци?

  • За децу од 12 година - једна доза лека је 500 - 1000 мг (1-2 таблете). Максимална доза дневно достиже 4 г.
  • Деца од 6 до 12 година - једна доза је 250 - 500 мг (1/2 - 1 таблета). Максимална доза дневно достиже 2 г.
  • За децу узраста од 1 до 5 година, само лек који прописује дозу прописује дозу.

Колико дуго је потребно за дјеловање?

Парацетамол има антипиретичне и аналгетске ефекте, у просеку, после 30 минута.

Парацетамол на температури

Таблета ефикасно и брзо смањује температуру. Сваки лекар ће рећи да се не препоручује снижавање температуре изнад 37,5. То је симптом упалног процеса, реакција борбе природних сила имунитета на вирусе, бактерије и друге патогене. Али ако одрасла особа лако поднесе такво стање, онда бол и слабост доносе много невоље детету и његовим родитељима. Зато му желим помоћи. Супстанца је у облику свећа, сирупа, таблета.

Ако је температура у дојенчади од 3 мјесеца, онда педијатри препоручују кориштење свијећа с дозом од 50 мг прије или послије оброка. Пријем - 4 пута са једнаким интервалима дневно. У доби од 3 мјесеца до годину дана, свијеће се користе у дози од 100 мг или дјечјем сирупу. У овом облику, алат брзо убија топлоту. У узрасту од 1 до 6 година, доза је 200 мг на време, 6–12 година, једна доза до 500 мг. Између доза парацетамола, периодично се узимају очитавања температуре. У одсуству топлоте, одмах престаните да дајете лек, јер нема довољно анти-инфламаторних, антивирусних способности.

Када одрасле особе имају повишену температуру, лек се ослобађа грознице и бола не више од 5 пута дневно. Један максимум - 500 мг активне супстанце у облику сирупа, ињекција. Популарна је комбинација аспирина и парацетамола. Али се упустити у такав алат није вриједно тога. Аспирин има негативан ефекат на горње дијелове пробавног канала, па често има проблема са желуцем након гутања.

За зубобољу

Парацетамол је способан да ублажи бол код упалних процеса усне дупље, десни и пародонта. Узмите одрасле особе: 1 таблета са дозом од 0,5-1 грама не више од 5 пута дневно. За бебе од 3 године када зуби и повећање температуре током овог периода дају се парацетамол у облику свеће или специјалног сирупа са једном дозом не већом од 100 мг. Лијек неће излијечити ваше зубе, а бол ће нестати само на неколико сати, тако да требате посјетити стоматолошку ординацију како бисте ријешили проблем.

Од бола током менструације

Код многих жена менструација је праћена тешким болним болом. Да би се смањио грч током менструације, лекари препоручују употребу нестероидних антиинфламаторних лекова. Парацетамол се сматра популарним међу њима. Ако су осјети врло јаки, онда повећајте дозу. Не конзумирајте више од 8 таблета дневно. У овом случају, предозирање се дешава са свим посљедицама.

Парацетамол за главобољу

Главобоља, мигрена се повлачи пре парацетамола. Да би се то стање ублажило, одрасли узимају до 500 мг активне супстанце у облику таблета у исто време. Ако дневна доза прелази 4 грама лека, онда ће се брзо појавити нежељени ефекти, тровање и лоше здравље. Да би се то догодило, вреди читати рецепт детаљно.

Алат може ефикасно ублажити бол главе различите природе и снаге, али не више од 4 дана за редом. Тада ће се простагландини навикнути на примање средстава и анестетички ефекат неће доћи.

Акне и акне

Таблета парацетамола када се наноси споља брзо уклања акне, акне. Да бисте то урадили, једноставно млевените лек, додајте воду и кухајте кашу. Прикачите овај агенс на захваћено подручје 5 минута. Током овог периода уклања црвенило и упалу акни. На дан када треба да обавите 4 такве процедуре. Лек помаже у уклањању акни за неколико дана.

Уклоните бол, грч у глави, уклоните опште стање слабости након конзумирања алкохола може супстанца парацетамол. Не утиче негативно на желудац (за разлику од аспирина), и стога не изазива мучнину или жгаравицу. Појединачна доза до 500 мг лека, дневна доза не треба да пређе 4 грама.

Колико дуго парацетамол помаже?

Парацетамол брзо улази у крвоток, апсорбује га горњи дигестивни тракт. Максимална концентрација након узимања се одвија након 40 минута. Деца утискују температуру свећа. Овакав фармаколошки облик, метаболичке карактеристике дјететовог тијела и својства крвотока слузокоже ануса доприносе ингестији лијека у року од 10 минута.

Можете ли пити парацетамол током трудноће и ХБ?

Хладноћа, грозница у раној трудноћи се подешава парацетамолом. У овом случају, строго се придржавајте упутства за употребу, не прелазите дневну количину од 4 г лека и не више од 4 дана за редом. Не препоручује се пити парацетамол у трећем тромесечју. У каснијим фазама трудноће, лекари прописују аналоге који не утичу негативно на фетус и мајчин бубрег.

Парацетамол са гв је могуће узети. Због брзог излучивања из организма (у року од једног сата након наношења) се не акумулира у млијеку. Да бисте заштитили бебе од дејства лекова на тело, не треба да дојите један сат након узимања лека. Норма за ублажавање бола или топлоте код младе мајке је 1 таблета.

Како узимати: дозу за одрасле и дјецу

Одрасли користе таблете парацетамола, сируп, свеће. У свакој фармаколошкој форми, дневна доза лека не сме прећи 4 грама, једну дозу од 1, 5 г. Упутство препоручује одраслима да узимају лекове за грозницу и бол:

  • Пилуле 1-2 таблете (200, 250, 300, 500 мг доза) након оброка Максимална количина дозе по дану је 4 пута,
  • Ректалне свеће. Максимална брзина је 1,5 г активног средства. Једна доза - 1 свећа. Максимална количина лека дневно - 4 пута
  • Сируп 50 мл 4 пута дневно у редовним интервалима.

Деца која узимају лек зависе од њихове старости и тежине. За употребу третмана:

  • Пилуле У доби од 3 до 6 година - дневна стопа средстава није већа од 2 грама. Рецепција - 1-2 таблете одједном са дозом од 120-200 мл, т
  • Сируп Не више од 4 пријема дневно. Старост и дозирање: од 3 мјесеца до 1 године - 2,5-5 мл, 1-6 година - 5-10 мл, од 6 до 12 година - 10-20 мл,
  • Свеће. До 3 године - 15 мг по килограму, 3-6 година - до 60 мг по 1 кг, 6-12 година - до 2 грама дневно.

Трошкови дроге

Многи су заинтересовани: колико је парацетамол у апотеци. Цена зависи од фармаколошког облика лека, дозе, паковања, којој мрежи припада апотека. Цена је:

  • Пилуле Паковање 10 комада са дозом од 200 мг - од 4 до 6 рубаља, 10 комада са дозом од 500 мг - од 9 до 12 рубаља,
  • Дозирање свијећа од 500 мг 10 комада - 40-60 рубаља,
  • Сируп 100 мл - 60-80 рубаља,
  • Суспензија са укусом јагоде за децу од 10 мл - 70-90 рубаља.

Парацетамол Аналогс

Постоје аналози који садрже парацетамол и додатне активне састојке, или друге лековите супстанце. Избор аналога нестероидне антиинфламаторне природе или пилула за бол је само доктор. Ова одлука се доноси у присуству контраиндикација, алергијских реакција и других озбиљних узрока. Ови лекови за ублажавање бола, упале и грознице укључују:

  1. Панадол. Активни коктел се састоји од парацетамола и кофеина. Користи се за ублажавање грознице, болних осећања различитих снага и карактера. Доступан у облику оралних таблета. Одрасли и дјеца старија од 12 година узимају 1-2 таблете у дози од 500-1000 мг до 4 пута дневно. Стопа по дану - не више од 4 грама дроге.
  2. Баралгетас. Активни састојци аналгин, питофенон уклањају упалу, грозницу код дјеце и одраслих. Фармацеутски облик - пилуле. Дневна доза није већа од 6 комада, трајање пријема није више од 5 дана. Дозирање: одрасли - 1-3 таблете по 3 пута дневно, дјеца 6-8 година - пола капсуле, 9-12 година - ¾, 12-15 година - 1 капсула не више од 2 пута по славини.
  3. Нимид. Лек заснован на нимесулиду. Бори се против грознице, бола и упале. Као аналог парацетамола, користи се у облику фармаколошких облика таблета, гранула и суспензија. Принимать: взрослым и детям старше 12 лет – по 100 мг 2 раза за сутки, малыши до 12 лет –1,5 мг на 1 кг веса, норму разделяют на два приема.

Дозирање и примена

Применяют внутрь, предпочтительнее между приемами пищи.

Одрасли, старији и адолесценти старији од 12 година: 1000 мг (2,5-5 таблета у дози од 200 мг, 1-2 таблете у дози од 500 мг) свака 4 сата, максимална доза до 4000 мг у 24 сата.

Деца од 6-12 година: 200 мг - 500 мг (1 таблета са дозом од 200 мг, ½ до 1 таблета са дозом од 500 мг) свака 4 сата, максимална доза до 2000 мг током 24 сата.

Код деце млађе од 6 година не препоручује се употреба таблета.

Принцип рада

Срећом, постоји лек који свакодневно ублажава патње милиона прехлада широм света. Овај лек је парацетамол. Парацетамол спада у класу аналгетика и антипиретика. Поред тога, има слаби антиинфламаторни ефекат.

По хемијској структури, он је дериват анилина и један је од главних метаболита фенацетина, супстанца која се раније широко користила као аналгетик и антипиретик. Ефекат парацетамола утиче на центре боли и регулацију температуре у мозгу и на сузбијање синтезе простагландина - физиолошки активних супстанци које такође утичу на пораст температуре и осетљивост на бол.

Лек почиње да делује веома брзо, у року од једног сата након примене. Лако продире у крвно-мождану баријеру. Већина супстанце се метаболише у јетри. Парацетамол се такође може користити као чист аналгетик за ублажавање бола који није повезан са инфламаторним процесом.

Тренутно се парацетамол продаје не само у чистом облику, већ и као део других антипиретичких и аналгетских лекова, као што су Антигриппин, Панадол, Терафлу, Фервек и неки други.

Заблуде о дроги

Многи људи имају заблуду о дроги и њеним аналозима и како их користити.

Прво, треба разумети да парацетамол не лечи прехладу или грипу. Не утиче ни на вирусе ни на бактерије које изазивају ове болести и не повећава имунитет. Намењен је само за ублажавање симптома болести - бол и грозницу. Анти-инфламаторни ефекат лека је такође изузетно слаб.

Друго, парацетамол и његови аналози нису намењени превенцији заразних болести. С обзиром на велики број нуспојава лијека, таква "превенција" и стално кориштење средстава (преко тједан дана) могу довести до тешких тровања. Узмите парацетамол изван периода болести је неприхватљив.

Треће, није увек потребно снизити температуру током болести леком. Важно је запамтити да је грозница заштитна реакција организма која помаже у борби против инфекције. Вештачко снижавање температуре само компликује имуни систем. Као резултат, болест траје дуже него обично. Због тога се препоручује употреба антипиретских лекова само на температурама изнад + 38 ° Ц, када хипертермија постаје опасна за организам.

Главни облик ослобађања су таблете парацетамола. Дозирање активне супстанце у таблетама може бити различите - 200, 250, 325 или 500 мг.

Такође, постоје и дозни облици као што су капсуле парацетамола, парацетамол сируп и парацетамол баби суспензија. Суспензија се разликује од сирупа због чињенице да не садржи шећер. Парацетамол за децу у облику сирупа и суспензије парацетамола садржи 2,4% активне супстанце. Доступни су и ректални супозиторији парацетамола (свеће за децу). У свим случајевима, лек је праћен детаљним резимеом који се препоручује да се проучи пре употребе.

Парацетамол има неколико индикација за употребу:

  • Болови различитог порекла
  • Неуралгиа
  • Инфецтиоус Февер
  • Вакцина-индукована хипертермија

  • Индивидуална нетолеранција
  • Јака ненормална функција јетре и бубрега
  • 1 триместра трудноће
  • Хронични алкохолизам

Таблете парацетамола се не препоручују за употребу код деце млађе од 12 година. Парацетамол за децу је доступан у облику сирупа или суспензије.

У 2 и 3 триместра трудноће, лек треба користити опрезно и под медицинским надзором. Пошто парацетамол прелази у мајчино млеко, није препоручљиво користити га током дојења. Ако је, међутим, употреба лека неопходна, дете треба да добије вештачко храњење.

Фото: Кзенон / Схуттерстоцк.цом

Парацетамол има много нежељених ефеката:

  • Ризик од анемије, промене у броју тромбоцита и леукоцита
  • Тахикардија
  • Поремећај функције јетре и бубрега
  • Дијареја, мучнина, повраћање, надимање, бол у стомаку
  • Алергијске реакције

Ако је доза већа од максимално дозвољене, може довести до тешких дисфункција бубрега и јетре, желучаног крварења.

Поред исте активне супстанце, таблета садржи више помоћних компоненти:

  • скроб
  • стеаринска киселина
  • лактоза
  • калцијум стеарат
  • желатин
  • повидон
  • примогел

Суспензија садржи, поред главне супстанце:

  • воде
  • арома
  • дие
  • глицерол
  • сорбитол
  • ксантан гума

У свијећама се осим активне твари користи и чврста масноћа.

Интеракција са другим супстанцама

Не препоручује се узимање парацетамола истовремено са барбитуратима, исониазидом, зидовудином због повећаног ризика од оштећења јетре. Рифампицин смањује терапеутски ефекат лека, а активни угаљ смањује његову биорасположивост.

Истовремена употреба лека са ацетилсалицилном киселином, кодеином и кофеином повећава терапеутски ефекат ових лекова.

Парацетамол и алкохол

Недавно се све више података скупља о томе колико је унос алкохола у исто вријеме као и дрога. Парацетамол већ није превише пријатељски према јетри, али када се истовремено користи са етанолом, хепатотоксични ефекат лека се повећава неколико пута. Стога ни у ком случају не треба узимати алкохол, чак ни у умереним дозама, током лечења лековима! Није неуобичајено да се људи нађу у болници са тешким оштећењем јетре након хладне пилуле и чаше вина узетих један за другим на неколико сати. Зато треба да изаберете једну од две ствари - парацетамол или алкохол.

Нуспојаве

- алергијске реакције, осип на кожи, уртикарија, ангиоедем,

- хепатотоксично дејство са продуженом употребом у дози већој од 4000 мг / дан,

- мучнина, бол у епигастрију,

- хемолитичка и апластична анемија, тромбоцитопенија, агранулоцитоза, панцитопенија, метхемоглобинемија,

- нефротоксично дејство у облику бубрежне колике, асептично
пирија, интерстицијални нефритис, папиларна некроза,

- снижавање крвног притиска, хипогликемија, диспнеја, васкулитис.

Када дође до реакције, Није описано у упутству, морате се обратити лекару.

Интеракција са другим лековима

Ако узимате било које друге лекове, обавезно обавестите лекара, а ако се сами лечите, посаветујте се са својим лекаром о могућности коришћења лека.

Уз истовремену употребу са индукторима цитокрома П450 (фенитоин, алкохол, барбитурати, рифампицин, фенилбутазон, трициклични антидепресиви, комбиновани орални контрацептиви) повећава производњу хидроксилираног токсичног метаболита Н-АБИ и ризик од хепатотоксичног ефекта парацетамола.

Алкохол појачава токсични ефекат парацетамола на панкреас.

Уз истовремено коришћење са инхибиторима цитокрома П450 (циметидин, омепразол, макролидни антибиотици) ризик од хепатотоксичног деловања парацетамола је смањен.

Парацетамол појачава дејство депресије централног нервног система, алкохола. Потенцира хематотоксични ефекат хлорамфеникола. Ослабљује ефикасност урикосурних средстава (сулфинпиразона).

Уз истовремену примену са миотропним антиспазмодицима (дрота-верин, папаверин, питофенон) и м-холиноблокаторами (фенпиверинијум бромид, платифилин, атропин), холестирамин је уочио полагану апсорпцију парацетамола услед спорог пражњења желуца.

Уз истовремену примену са прокинетичким агенсима (метклопрамид), еритромицином, апсорпција парацетамола се убрзава услед убрзаног пражњења желуца.

Барбитурати слабе антипиретичко дејство парацетамола.

Када се узима истовремено са холестирамином, циметидином, омепразолом, смањује се апсорпција парацетамола. Парацетамол је дозвољен за употребу не раније од једног сата након наношења холестерамина, не раније од два сата након примене циметидина, омепразола.

Антикоагулантни ефекат варфарина и других кумарина може се појачати продуженом редовном употребом парацетамола код пацијената са повећаним ризиком од крварења. Појединачне дозе немају значајан антикоагулантни ефекат.

Функције апликације

Трудноћа и дојење. Употреба парацетамола током трудноће и дојења је контраиндикована. Ако је неопходно, употреба парацетамола током дојења треба да одузме дете од дојке током целог периода лечења.

Таблете нису намењене за употребу код деце млађе од 6 година.

Продужена употреба парацетамола. Ако је неопходно, редовна употреба парацетамола дуже од 5 дана треба да се прати недељно на слици периферне крви, функције јетре.

Утицај на лабораторијске параметре. Током лечења парацетамолом, ниво глукозе у крвној плазми се може повећати, а резултати одређивања гликемијског профила могу бити искривљени.

Утицај на способност управљања моторним транспортом и управљање механизмима. Пријем парацетамола не утиче на способност управљања моторним возилима или другим механизмима током периода употребе лека.

Погледајте видео: Priprema injekcije (Јун 2019).

Loading...