Популар Постс

Избор Уредника - 2019

Аналгин: рок трајања, правила складиштења, облик ослобађања, индикације за употребу

Активни састојак аналгина је метамизол натријум, хемијско једињење из групе пиразолона, нестероидни антиинфламаторни агенс (НСАИД). Смањује производњу простагландина - специфичних инфламаторних медијатора (антиинфламаторни ефекат), повећава пренос топлоте тела (антипиретичко дејство), повећава праг осетљивости болних центара таламуса и ствара препреке за провођење болних импулса у централном нервном систему (централни анестетички ефекат). Антиинфламаторни ефекат је мање изражен него код других НСАИЛ, а антипиретик је јачи, метамизол натријум је најснажнији антипиретик ове групе. Практично не надражује слузокожу дигестивног тракта и не доводи до поремећаја метаболизма воде и соли. Има антиспазмодичну активност против глатких мишића билијарног и уринарног тракта.

Аналгин почиње да делује у року од 20-30 минута након гутања, достижући максимум за 1-2 сата. Лако се апсорбује у гастроинтестиналном тракту, добро се раствара у готово свим медицинским растворима, што га чини погодним за употребу и орално и парентерално.

Формулар за издавање

Лек је доступан у облику прашка, таблета, раствора за ињекције и супозиторија.

Таблете за одрасле: 1 таблета садржи 500 мг натријум метамизола, 10 ком. у блистеру.

Аналгин дјеца се производе у облику таблета са садржајем активне супстанце 50, 100 и 150 мг, као иу облику чепића - 1 чепић садржи 10 мг метамизол натрија.

Раствор за ињекције: 1 мл садржи 500 мг (50% раствор) или 250 мг (25% раствор) метамизол натријума, доступан у ампулама од 1 или 2 мл, 10 ком. у картонском паковању, упутства за употребу Аналгин-а су приложена у сваком паковању.

Индикације за употребу Аналгин

Апликација Аналгин се препоручује у следећим условима:

  • Грозница различитог поријекла (инфективне и упалне болести, компликације након трансфузије крви, уједи инсеката, итд.),
  • Неуралгија,
  • Артхралгиа
  • Миалгиа
  • Радицулитис
  • Главобоља
  • Тоотхацхе
  • Алгоменоррхеа,
  • Билиари цолиц
  • Ренална колика
  • Интестинална колика,
  • Шиндре,
  • Болни синдром код свих врста повреда,
  • Постоперативни болни синдром,
  • Децомпрессион сицкнесс.

Анализа деце прописана је за исте индикације као и одрасли - са фебрилним стањима и болним синдромом различитог порекла.

Нежељени ефекти аналгина

Када се користи према индикацијама и селекцији дозе у складу са упутством за употребу, аналгин се добро подноси код пацијената, и одраслих и деце, и ретко изазива нежељене ефекте.

Продужена употреба аналгина може изазвати поремећај у формирању крви, посебно гранулоцита. У неким земљама, дрога је забрањена јер је изазвала сумњу да њена употреба доводи до агранулоцитозе, крвне болести која директно угрожава живот. Међутим, након низа студија утврђено је да је опасност значајно прецењена. Тренутно се процјењује да је изузетно ниска, међутим, та могућност није искључена.

Такође, упутства за употребу аналгина указују на могућност алергијских реакција са индивидуалном интолеранцијом на лек, у већој мери то се односи на лек који се примењује парентералним путем (интравенски).

Контраиндикације за употребу аналгина

У складу са упутствима за употребу аналгин је контраиндикован у следећим случајевима:

  • Индивидуална нетолеранција на метамизол натријум и друге деривате пиразолона,
  • Поремећаји крви и болести крви,
  • Недостатак ензима глукоза-6-фосфат дехидрогеназе (наследна хемолитичка анемија),
  • Аспиринска астма у историји
  • Недостатак јетре и / или бубрега,
  • Први триместар и последњих 6 недеља трудноће
  • Период дојења (Аналгин продире у мајчино млеко).

Анализа дјеце прописана је за индикације не старије од 3 мјесеца.

Са опрезом, лек се користи код пацијената са бубрежним обољењима у историји, хроничним алкохолизмом, ниским крвним притиском (систолни крвни притисак испод 100 ммХг), са вишеструком траумом, кардиогеним шоком и другим ситуацијама које карактерише нестабилна циркулација крви.

Упутство за употребу Аналгин

Аналгин се може примењивати у облику таблета, супозиторија, интрамускуларних или интравенских ињекција. Субкутане ињекције су неприхватљиве због високог ризика од компликација повезаних са иритацијом површинских ткива, из истог разлога за интрамускуларне ињекције потребно је одабрати дугачку иглу.

За ингестију се препоручује следећа доза:

Одрасли - 250-500 мг 2-3 пута дневно за ублажавање бола или хипертермичког синдрома,

Аналгин дјеца у облику таблета прописана у дози од 5-10 мг лијека по 1 кг тјелесне тежине дневно, подијељена у 3-4 дозе.

Таблете треба узимати након оброка, пити много чисте, негазиране воде.

У облику аналгин супозиторија, деци се даје ректално у следећој дози:

Од 6 месеци до 1 године - ½ супозиторија дневно,

Од 1 године до 3 године - 1 чепић дневно,

Од 4 до 7 година - 2 чепића дневно.

Након примене супозиторија са Аналгин-ом, деца морају лећи пола сата.

Парентерални лек се даје у следећој дози:

Одрасли 1-2 мл 50% раствора Аналгин-а 2-3 пута дневно,

Аналгин за децу - по стопи од 0,1-0,2 мл 50% раствора или 0,2-0,4 мл 25% раствора на сваких 10 кг телесне тежине.

Максимална дозвољена доза за одрасле је 1000 мг - појединачно, 2000 мг - дневно.

Посебна упутства

Пажња! Неприхватљиво је користити Аналгин у случају акутног бола необјашњиве природе прије него што лијечник прегледа пацијента!

Продужена употреба лека захтева периодично праћење броја леукоцита у крви.

У неким случајевима, увођење аналгина може да обоји црвенило урина, што није знак негативних појава, повезано је са ослобађањем метамизол натријума и не захтева прекид лека.

Овај лек није компатибилан са употребом алкохола.

Неприхватљиво је мијешати у једном шприцу Аналгин с другим лијековима.

У интеракцији је са другим лековитим супстанцама, мењајући их и терапеутске активности, тако да је код узимања других лекова потребно обавестити лекара о коришћењу аналгина.

Састав и облици испуштања

Шта је активни састојак "Аналгин"?

Овај лек се производи у неколико дозних облика - таблете, раствори за ињекције и ректалне супозиторије.

Састав лека у облику таблета - метамизол натријум, додатне супстанце - шећер у праху, талк, калцијум стеарат, кромпиров скроб.

Састав раствора за ињекције садржи главну супстанцу - метамизол натријум и помоћну - ињекциону воду.

Цена "Аналгин" у ампулама је сасвим прихватљива.

Главни елемент, метамизол натријум, и додатна супстанца у облику чврсте масти укључени су у ректалне супозиторије.

Таблете се пакују у блистер паковања од 10 комада, по један или два блистера у картонским кутијама. Раствори за ињектирање се производе у стакленим ампулама од 2 мл или 1 мл, које се пакују у картонске кутије. Ректални чепићи - у дозама од 250 и 100 мг, 10 комада у картону.

Које пилуле "Аналгин" помажу? Разумјет ћемо.

Лијек представља фармаколошку групу антипиретичких аналгетика из категорије лијекова НСАИЛ - пиразолона.

Фармакокинетика и фармакодинамика

Принцип деловања метамизола је сличан механизму деловања других НСАИЛ. Главна супстанца неселективно инхибира активност ЦОКС ензима који су укључени у синтезу простаноида, смањује формирање неких Пг, ендоперекис, брадикинина и слободних радикала, и доприноси инхибицији липидне пероксидације.

Ефекат овог лека не може се сматрати апсолутним, као у случају других НСАИЛ, јер може бити блокиран у процесу стимулације рецептора који изазивају упалу.

Лијек спрјечава провођење ектероцептивних и проприоцептивних импулса дуж греда Гаулла и Бурдацха, повећава праг ексцитабилности центра осјетљивости бола у подручју таламуса и интензитета пријеноса топлине.

Ако говоримо о антиинфламаторној активности метамизола као главног елемента овог медицинског средства, он је благо изражен, због чега лијек готово да нема утјецаја на метаболизам воде и електролита (задржавање На + иона и воде), слузнице пробавних канала.

Веома ефикасан "Аналгин" за менструацију.

Поред ублажавања болова, лек помаже да се смањи температура током развоја хипертермије и има благи антиспазмодијски ефекат (на пример, ублажава грчеве глатких мишића уринарног и жучног тракта).

Ефекат примене метамизола се јавља за отприлике 20-50 минута, а његова највећа озбиљност се примећује након два сата.

Не знају сви за шта се користе таблете "Аналгин".

Резултати анализе ефикасности употребе агенса као што су Аспирин и Аналгин од повишене температуре показали су да је антипиретичка активност главне супстанце Аналгин нижа од оне код Аспирина, али је значајно већа ако се упореди овај лек са таквим леком. као парацетамол и ибупрофен. Аналгетска ефикасност уз употребу метамизола је такође израженија него код ових лекова.

Ова фармацеутска супстанца се брзо апсорбује из дигестивног система. У цревној шупљини се подвргава хидролизи уз формирање терапеутски активног метаболита. У својој непромењеној форми, метамизол натријум није примећен у крви (мале концентрације супстанце су забележене у плазми само када се обављају интрамускуларне ињекције овог лека). Метаболит се везује за протеине плазме за око 50-65%.

Метамизол пролази кроз процес метаболизма у јетри, а његово уклањање се врши кроз бубреге. Полуживот је 1-4 сата. Супстанца може да продре у мајчино млеко.

Рок трајања "Аналгин" мора се поштовати.

Ињецтион солутион

Лек "Аналгин" у ампулама се прописује у изузетним ситуацијама: када ентерална употреба лека није могућа, да се елиминише веома јак постоперативни бол, у случајевима када је неопходно брзо смањити температуру. Понекад (прилично ретко) ињекције се користе у лечењу остеохондрозе и артритиса.

Када је болни синдром умереног интензитета (на пример, цефалгија) довољан, по правилу узимајте пилулу.

Која је цена "Аналгин" у ампулама?

Овај лек кошта око 70 рубаља у ампулама. Цена таблета је 30-50 рубаља. То зависи од региона и мреже апотека.

Суппоситориес

Овај лек је намењен лечењу деце старије од годину дана. Код деце је препоручљиво користити овај лек у случају тешког зуба и главобоље, болова код опекотина, као и код миозитиса и неуралгије. Такође веома ефикасни супозиторији за бол у постоперативном периоду.

Рок трајања "Аналгина" зависи од облика ослобађања.

Контраиндикације за употребу

Упутства за употребу овог фармаколошког средства описују следеће патолошке и природне услове у којима је унос овог лека контраиндикован:

  • висока осетљивост на метамизол, као и на пирозалидине и деривате пиразолона (лек није прописан, укључујући и оне који су искусили агранулоцитозу током употребе ових лекова), као и додатне компоненте таблета,
  • историју бронхијалне аспирин астме,
  • нетолеранција на НСАИД или једноставне аналгетике,
  • супресија коштане сржи или патолошко стање хематопоетског система,
  • насљедни или конгенитални облик хемолитичке анемије, узрокован недостатком цитосолних ензима,
  • интермитентна акутна порфирија,
  • хипотензија или нестабилна хемодинамика,
  • сумња на хируршку патологију у акутном стању.

У педијатријској пракси овај лек се користи у облику таблета тек од десетогодишњег узраста, у облику супозиторија код деце после једне године.

Интрамускуларно, овај лијек се не може прописати дјеци до три мјесеца, као и тежини до 5 кг. Контраиндикације за интравенске ињекције "Аналгин" је старост од 3 до 12 месеци.

Нуспојаве

Нежељене реакције из употребе лека "Аналгин" појављују се као:

  • гранулоцитопенија,
  • агранулоцитоза,
  • тромбоцитопенија,
  • крварења,
  • снижавање крвног притиска
  • симптоми преосетљивости
  • интерстицијални нефритис.

Режим дозирања пилуле

Када се користе у таблетама, дозе се бирају у зависности од интензитета болног синдрома и индивидуалних реакција организма на терапијске мере. Најоптималнија је употреба минималне дозе која контролише грозницу и бол.

Таблете се прогутају целе и исперу са течношћу. За одраслу особу која тежи више од 55 кг, појединачна доза лека је 1-2 таблете. Ако једна доза није довољна, максимална појединачна доза (две таблете) се може узети три пута у току дана. Сигурна дневна доза - 8 таблета.

За зубобољу, лек почиње са пола пилуле. Ако ова доза није помогла да се уклони бол, преосталу половину можете узети.

Начин примене и дозирање раствора за ињекције

Дозирање "Аналгина" у ампулама се бира у зависности од тежине грознице, бола, старости и тежине пацијента, као и појединачних реакција на третман. Требало би да буде минимално, али истовремено и да се отклоне болови и друга патолошка стања.

Једна доза "Аналгин" на температури за пацијенте са тежином већом од 55 кг креће се од 500 мг до 1 г. То значи да за једну ињекцију треба узети 1-2 мл раствора. Ако је потребно, једна доза се повећава на 5 мл раствора. Дозвољена граница дневне дозе ињекција "Аналгин" одговара 5 г.

Лек се примењује интравенозно или интрамускуларно само у случајевима када је потребно брзо постићи жељени ефекат. Код парентералне примене, ризик од анафилактоидних реакција је већи него код оралне примене или примене супозиторија.

Код деце млађе од годину дана, раствор је дозвољен само за интрамускуларну ињекцију. У овом случају, температура овог раствора треба да одговара максималној телесној температури.

Као растварач, можете користити Рингеров комплексни лактатни раствор, раствор глукозе или раствор натријум хлорида.

Због наводне некомпатибилности, медицински агенс "Аналгин" у облику раствора се не препоручује за употребу у општем систему за инфузије или у обичном шприцу са другим лековима.

"Аналгин-кинин"

Разлика између лека "Аналгин-кинин" од уобичајеног "Аналгин" -а је да је поред главне супстанце део ње и кинин, захваљујући чему овај лек има изражен ефекат против Пласмодиум једностаничних паразита, који сузбијају развој маларије пласмодиум. Поред тога, има антипиретична и аналгетска својства.

Хинин потискује центар терморегулације, који се налази у хипоталамусу, ау случају његове употребе у високим дозама, аудиторне и визуелне зоне хемисфера.

Лијек се прописује за болове различитог поријекла, за упалне патологије, а такођер (у комбинацији с антиспазмодицима) за бубрежне и жучне колике.

Често се овај лек користи у гинекологији, после абортуса и порођаја.

Период важења лека "Аналгин"

Након узимања лијека почиње дјеловати за двадесет до педесет минута. Потребно је два сата да се постигне највећи ефекат. Ефикасност лека када се ињекција развија брже.

Додатне информације

Код старијих људи, као и код пацијената са смањеном функцијом бубрега, лек се користи у нижим дозама, пошто се метаболити главне супстанце елиминишу спорије него код младих пацијената, као и код оних чији бубрези функционишу нормално.

Код смањене функције јетре или бубрега треба избегавати високе дозе. Без смањења дозе, могућа је само краткотрајна употреба овог лијека.

Пацијенти који примају овај лијек дуже вријеме требају имати тестове крви за контролу броја бијелих крвних станица.

Крвни притисак током узимања лекова

Упутства указују да је узимање метамизола повезано са ризиком развоја хипотензије, као и са реакцијама осетљивости. У том смислу, изводљивост употребе овог фармаколошког средства у дози изнад 1 г захтијева процјену односа ризика и користи.

Раствор се убризгава под надзором специјалисте у лежећем положају.

Да би се спречио пад притиска и обезбедила могућност заустављања убризгавања раствора у случају анафилактичких реакција, "Аналгин" треба убризгавати интравенски што је могуће спорије.

Да би се смањио штетни ефекат лека на слузокожу желуца, препоручује се да се „Аналгин“ замени леком „Аналгин Ултра“. Ове таблете су мање иритирајуће за органе за варење.

Употреба мешавине "Аналгин" са "Димедролом"

Комбинација ових лекова се користи само у критичним ситуацијама када је неопходно смањити високу температуру (укључујући и децу у раном детињству).

Један од ефикасних лекова за хипертермију, са којом се други лекови не могу носити, је ињекција „тријаде“, која се састоји од „Димедрола“, „Папаверина“ и „Аналгин“. Након интрамускуларне ињекције такве смеше, температура се смањује у року од петнаест минута.

Доза 50% раствора лека "Аналгин" за производњу литичке смеше одређена је брзином од 10 мг / кг.

Симптоми предозирања

Предозирање леком "Аналгин" може се манифестовати у облику следећих стања:

  • значајно смањење притиска
  • хипотермија,
  • лупање срца,
  • кратак дах
  • тиннитус
  • мучнина
  • повраћање
  • претјерана слабост
  • поремећај свести, делузионално стање,
  • поспаност
  • конвулзивни синдром.

Није искључен ризик од хеморагичног синдрома, отказивања јетре или бубрега, акутне агранулоцитозе.

Смртоносна доза у таблетама - од 15 до 20 грама.

Лечење предозирања подразумева хитне мере: испирање желуца, индукцију повраћања, употребу ентеросорбената и сланих лаксатива, алкализацију урина, принудну диурезу. Након тога, терапија је усмјерена на регулацију оштећених функција органа.

Рок употребе "Аналгин" наведен у упутству.

Интеракција лекова

Ефекат овог фармаколошког лека је појачан супстанцама као што су кофеин, Х2-антихистаминици, барбитурати. Пропранолол промовише успоравање инактивације главне супстанце.

Употреба лека у комбинацији са сарколизином и тиамазолом може изазвати леукопенију. Када се узима истовремено са седативима и транквилизерима, појачава се аналгетски ефекат метамизола.

Истовремена употреба НСАИЛ или антипиретици може изазвати узајамно повећање токсичности, а употребу са дериватима фенотиазина - повећање температуре.

У комбинацији са миелотоксичним лековима, повећава се хематотоксичност лека "Аналгин", што повећава активност хипогликемијских лекова и индиректних антикоагуланса. Поред тога, смањује концентрацију циклоспорина.

Фармакодинамика

Аналгин не селективно блокира циклооксигеназу и смањује формирање простагландина из арахидонске киселине, спречава извођење болних екстра- и проприоцептивних импулса. Аналгин има благи анти-инфламаторни ефекат, изазивајући мали утицај на метаболизам воде-соли (задржавање натријума и воде) и гастроинтестиналну мукозу. Има антиспазмодично дејство на глатке мишиће уринарног и жучног тракта.

Дјеловање се развија након 20-40 минута након гутања.

Опрез, контрола терапије

Приликом лечења деце млађе од 8 година и пацијената који примају цитотоксичне лекове, узимање аналгина треба да се врши само под медицинским надзором.

Пацијенти са атопијском астмом и полинозом имају повећан ризик од развоја алергијских реакција. Док узимамо Аналгин, може се развити агранулоцитоза, и стога, када се детектује немотивисани пораст температуре, зимица, бол у грлу, отежано гутање, стоматитис, као и развој симптома вагинитиса или проктитиса, неопходно је хитно повлачење лека. Код дуже употребе потребно је контролисати слику периферне крви.

Употреба за уклањање акутних абдоминалних болова је неприхватљива (пре него што се утврди разлог).

Овердосе

Симптоми: мучнина, повраћање, гастралгија, олигурија, хипотермија, снижавање крвног притиска, тахикардија, отежано дисање, тинитус, поспаност, заблуде, ослабљена свест, акутна агранулоцитоза, хеморагични синдром, акутна инсуфицијенција бубрега и / или јетре, грчеви, парализа респираторних мишића.

Третман: испирање желуца, слане лаксативе, активни угаљ, спровођење принудне диурезе, хемодијализа, са развојем конвулзивног синдрома - интравенска примена диазепама и брзо-делујућег барбитурата.

Интеракција

Истовремена примена са другим наркотичним аналгетицима, трицикличким антидепресивима, контрацептивним хормонским лековима и алопуринолом може довести до повећане токсичности, седативни и анксиолитички лекови појачавају аналгетички ефекат метамизол натријума. Метамизол натријум повећава ефекте алкохола, истовремена употреба хлорпромазина или фенотиазина може довести до развоја тешке хипертермије. Лијекови за радиоконтраст, колоидни крвни надомјесци и пеницилин не смију се користити тијеком лијечења метамизол натријем.

Истовремено именовање циклоспорина смањује концентрацију потоњег у крви. Метамизол натријум, који истискује оралне хипогликемијске лекове, индиректне антикоагулансе, кортикостероиди и индометацин, повећава њихову активност. Фенилбутазон, барбитурати и други индуктори микросомалне оксидације јетре, док истовремено именовање смањује ефикасност метамизол натријума.

Нуспојаве

Алергијске реакције: кожни осип, ангиоедем, ретко - анафилактички шок, токсична епидермална некролиза (Лиеллов синдром), у ретким случајевима - Стевенс-Јохнсонов синдром.

Код продужене употребе може бити леукопенија, тромбоцитопенија, агранулоцитоза.

Са склоношћу бронхоспазму, могуће је изазвати напад, смањење крвног притиска.

Могућа оштећења бубрежне функције, олигурија, анурија, протеинурија, интерстицијални нефритис, обојење урина у црвеној боји због ослобађања метаболита.

О свим нежељеним (неуобичајеним) ефектима, укључујући не наведите горе, обавестите свог лекара и престаните са узимањем лека.

Дозирање и примена

Унутра одрасли - 1 таб. 2-3 пута дневно након оброка. Максимална појединачна доза - 1 г (2 таб.), Дневно - 3 г (6 таб.). Са дугом (више од недељу дана) употребе лека, неопходно је контролисати слику периферне крви и функционално стање јетре.

Деци треба прописати 5–10 мг / кг телесне тежине 3–4 пута дневно не дуже од 3 дана (након што је таблета претходно уземљила).

Не користити (без консултације са лекаром) више од 3 дана када је прописан као антипиретик и више од 5 дана ако је прописан као анестетик.

Рок употребе

1. Рок употребе Аналгинкреће се од 2 до 5 година. Датум производње и датум истека су назначени на кутији, запечаћеним лименкама, ампулама.

2. Облици издавања:

  • Таблете од 0,5 г у блистер паковањима или блистерима. Чува се до 5 година.
  • Раствор у ампулама је 25%, 50% у 1 и 2 мл. Чува се до 3 године.
  • Ректални супозиторији од 0,1 г у блистерима. Чува се до 2 године.

Лек не захтева посебне услове чувања. Рок употребе се не мења ако се чува у фрижидеру или на собној температури.

3. Ако до краја наведеног периода остане 5-10 дана, можете користити лекове. Ово неће допринети нежељеним ефектима.

4. Наведени датуми истицања нису применљиви на отварању ампуле, лек губи своја својства. Штампане таблете или свеће из паковања су контаминиране и могу изазвати тровање.

5. Када је рок употребе Аналгин губи своја фармаколошка својства и може изазвати бројне нежељене реакције, као што су отровање или тровање храном.

6. Да разумем Аналгин истекли или употребљиви, и да ли је неисправан или не, проверите услове коришћења и серију производње на паковању, ампули или блистерима.

7. Употреба лека са истеком рока повећава ризик од тровања храном, велики број алергијских реакција или ефикасности ће бити бескористан. Решење Аналгин да изазове више нежељених реакција, што захтева више опреза.

Услови складиштења

1. Код куће на температури не вишој од + 25 ° Ц може бити ормар или фрижидер. На местима која нису доступна деци.

2. Чувати на сувом месту.

3. Не остављајте на местима са високом влажношћу, са могућношћу загађења, као и на местима изложеним директном сунчевом светлу. Тако они постају делимично или потпуно неупотребљиви.

4. Слични лекови Аналгин су: Кетоноф, Кеторолак, Цитрамон, Ибупрофен, Дикловенак, Нимесулид, Темпалгин, Пиризан.

Погледајте видео: Аналгин - Тя беше ангел (Јун 2019).

Loading...