Популар Постс

Избор Уредника - 2019

Упутства за употребу лекова, аналога, прегледа

Дечији парацетамол је аналгетски антипиретик у облику суспензије, који има антипиретичко, аналгетско и слабо противупално дејство.

Лек блокира два облика (ТсОГ1 и ТсОГ2) ензима циклооксигеназе и тиме инхибира синтезу простагландина. Главна активност се спроводи у централном нервном систему, где утиче на центре бола и терморегулације.

У периферним ткивима, дејство парацетамола на ЦОКС се неутралише дејством ћелијских пероксидаза, тако да антиинфламаторни ефекат није јако изражен.

Недостатак активације простагландина у периферним ткивима одређује одсуство негативног утицаја на гастроинтестиналну мукозу и равнотежу воде и соли. Постоји претпоставка да парацетамол Педијатријски селективно блокира ЦОКС3, који је само у централном нервном систему, и не утиче на ЦОКС ензиме који се налазе изван мозга, што објашњава овај наглашени антипиретички и аналгетички ефекат.

Главна предност парацетамола код деце је ниска токсичност и низак ризик од настанка метхемоглобина. Међутим, продужена употреба високих доза може довести до нежељених реакција.

Индикације за употребу

Шта помаже дечији парацетамол? Према упутству, лек се прописује у следећим случајевима:

  • повишена телесна температура услед инфекције грипом, катаралном и дечјом инфекцијом, као што су гримизна грозница, богиње, оспице, заушке итд.,
  • зубобоља, укључујући зубе или екстракцију зуба, бол у уху током отитиса, главобољу, бол у грлу.

На препоруку лекара, деца од 2 до 3 месеца могу добити једну дозу у случају повећане телесне температуре након вакцинације.

Упутство за употребу Парацетамол Деца, суспензија за дозирање

Суспензија се узима орално, 1-2 сата након јела, пијења воде или друге течности. Добро протресите пре употребе.

За исправну дозу лијека треба користити унутар мјерне чаше, жлицу или шприц.

Оптимална доза се одређује на основу старости и телесне тежине детета. Просечна доза је 10-15 мг парацетамола на 1 кг телесне тежине детета, максимална дневна доза не би требало да прелази 60 мг парацетамола на 1 кг телесне тежине детета.

Према упутству за употребу, дечја суспензија парацетамола може се узимати у 1 дози у интервалима од 4-6 сати, али не више од 4 пута дневно.

Стандардна доза суспензије према упутству:

  • 2-3 месеца (4.5-6 кг) - лек се може користити само на начин који је прописао лекар,
  • 3–6 месеци (6–8 кг) - 4 мл (96 мг) / 16 мл (384 мг),
  • 6–12 месеци (8–10 кг) - 5 мл (120 мг) / 20 мл (480 мг),
  • 1-2 године (10–13 кг) - 7 мл (168 мг) / 28 мл (672 мг),
  • 2–3 године (13–15 кг) - 9 мл (216 мг) / 36 мл (864 мг),
  • 3-6 година (15–21 кг) - 10 мл (240 мг) / 40 мл (960 мг),
  • 6–9 година (21–29 кг) - 14 мл (336 мг) / 56 мл (1344 мг),
  • 9–12 година (29–42 кг) - 20 мл (480 мг) / 80 мл (1920 мг).

Стандардно трајање употребе без консултације са лекаром је до 3 дана, а за смањење озбиљности бола - 5 дана.

Препоручена доза суспензије се не сме прекорачити, јер предозирање парацетамолом може довести до отказивања јетре.

Код пацијената са оштећеном функцијом бубрега, потребно је повећати интервал између доза лека. Ако је клиренс креатинина 10-50 мл / мин, овај интервал треба да буде најмање 6 сати, ау случајевима када је клиренс креатинина мањи од 10 мл / мин - 8 или више сати.

Суспензија садржи шећер, који се мора узети у обзир приликом употребе код дјеце са истовременим дијабетесом.

Нуспојаве

Упута упозорава на могућност развоја сљедећих нуспојава код именовања дјечјег парацетамола:

  • Алергијске реакције на компоненте (укључујући осип на кожи, свраб, ангиоедем).
  • Ретко - поремећаји крви (анемија, тромбоцитопенија, метхемоглобинемија).

Контраиндикације

Контраиндикован је за примену деце са парацетамолом у следећим случајевима:

  • нетолеранција на фруктозу,
  • тешка оштећења бубрежне или јетрене функције,
  • старости до 2 месеца
  • истовремена употреба других лекова који садрже парацетамол,
  • преосетљивост на било коју компоненту лека.

  • абнормална функција јетре, укључујући Гилбертов синдром,
  • вирусни хепатитис,
  • генетско одсуство ензима глукоза-6-фосфат дехидрогеназе,
  • затајење бубрега (клиренс креатинина

Цена у руским апотекама: парацетамол дечја суспензија 120 мг / 5 мл 100г - од 59 рубаља, суспензија 120 мг / 5 мл 200г - од 110 до 131 рубаља, према 729 апотека.

Рок употребе - 3 године. Услови складиштења - заштићени од светлости, места недоступна деци, температуре до 25 ° Ц. Услови продаје из апотека - без рецепта.

Посебна упутства

Да би се избегло предозирање током периода лечења, није потребно истовремено узимати друге лекове који садрже парацетамол.

Дјеца 2-3 мјесеца могу се давати само према упутама педијатра.

Ако се пацијенту дијагностикује недостатак глутатиона, мора се водити рачуна, јер се повећава ризик од предозирања. Поред тога, код пацијената са ниским нивоом глутатиона, нарочито код особа са мршавим анорексијом, код пацијената са ниским индексом телесне масе и код особа које пате од хроничног алкохолизма, познати су случајеви затајења јетре. У неким случајевима, на пример, код сепсе, парацетамол повећава ризик од развоја метаболичке ацидозе.

Парацетамол Педијатријски може нарушити резултате лабораторијских тестова за глукозу и мокраћну киселину у крви.

Ако је потребно користити лек дуже од 5 дана, препоручује се праћење броја периферне крви и функционалног стања јетре.

Ако нема ефекта у року од 3 дана од узимања парацетамола, консултујте лекара.

Интеракција са другим лековима

Смањује ефикасност урицосурских лекова.

Истовремена примена парацетамола у високим дозама повећава ефекат антикоагулантних лекова (смањена синтеза прокоагулантних фактора у јетри).

Индуктори микросомске оксидације у јетри (фенитоин, барбитурати, рифампицин, фенилбутазон, трициклични антидепресиви), етанол и хепатотоксични лекови повећавају производњу хидроксилованих активних метаболита, што омогућава да се озбиљна интоксикација развије чак и са малим предозирањем.

Продужена употреба барбитурата смањује ефикасност парацетамола.

Етанол доприноси развоју акутног панкреатитиса.

Инхибитори микросомалне оксидације (укључујући циметидин) смањују ризик од хепатотоксичног дејства.

Продужена заједничка употреба парацетамола и других НСАИЛ повећава ризик од "аналгетичке" нефропатије и бубрежне папиларне некрозе, почетка завршетка бубрежне инсуфицијенције.

Истовремена дуготрајна примена у високим дозама и салицилатима повећава ризик од развоја рака бубрега или бешике.

Дифлунисал повећава концентрацију парацетамола у плазми за 50% - ризик од развоја хепатотоксичности.

Миелотоксична средства повећавају хематотоксичност лека.

УПУТСТВО за медицинску употребу лека ПАРАЦЕТАМОЛ ЦХИЛД

Матични број: ЛС-000094-211013
Трговачки назив лека: Парацетамол за децу
Међународно незаштићено име: парацетамол
Хемијско име: Н- (4-хидроксифенил) ацетамид
Дозирање: суспензија за оралну примену [наранџа, јагода]
Састав од 5 мл лека:
Активна супстанца: парацетамол - 120 мг.
Помоћне супстанце: РЦ-591 авитсел [микрокристална целулоза, натриј кармелоза] - 50 мг, ксантан гума (ксантан гума) - 7,5 мг, метил пара-хидроксибензоат (нипагин) - 5 мг, пропилен гликол - 1 мг, сахароза (шећер) - 1650 мг, глицерол ( глицерин) - 630 мг, сорбитол (сорбитол) - 1128,75 мг, арома наранџе или арома јагоде - 6,5 мг, вода (пречишћена вода) - до 5 мл.

Опис: хомогена суспензија од светло сиве или светло сиве боје са жућкастом нијансом до сиве или сиве боје са жућкастим нијансама са карактеристичним воћним мирисом.

Фармакотерапијска група: аналгетско не-наркотичко средство

АТХ код: [Н02БЕ01]

Фармаколошка својства

Фармакодинамика. Не-наркотички аналгетик, има аналгетске и антипиретичне ефекте.
Лек блокира циклооксигеназу 1 и 2 у централном нервном систему, утичући на центре бола и терморегулацију. У инфламаторним ткивима, ћелијске пероксидазе неутралишу ефекат парацетамола на циклооксигеназу, што објашњава одсуство значајног анти-инфламаторног ефекта. Лек не утиче негативно на метаболизам воде и соли и слузокожу гастроинтестиналног тракта.
Фармакокинетика. Апсорпција је висока, вријеме достизања максималне концентрације је 0,5-2 сата, максимална концентрација је 5-20 μг / мл. Комуникација са протеинима плазме - 15%. Она продире кроз крвно-мождану баријеру. Мање од 2% дозе коју узима дојиља улази у мајчино млеко. Терапеутски ефикасна концентрација парацетамола у плазми постиже се њеном употребом у дози од 10-15 мг / кг. Метаболизовано у јетри: 80% реагује са коњугацијом са глукуронском киселином и сулфатима да би се формирали неактивни метаболити, 17% се подвргава хидроксилацији да би се формирало 8 активних метаболита, који су коњуговани са глутатионом, а затим до цистеина и меркаптурне киселине и формирају неактивне метаболите. Главни изоензими цитокрома П450 за овај пут су изоензим ЦИП2Е1 (претежно), ЦИП1А2 и ЦИП3А4 (секундарна улога). Уз недостатак глутатиона, ови метаболити могу блокирати ензимске системе хепатоцита и узроковати њихову некрозу.
Додатни метаболички путеви су хидр-оксидација до 3-хидрокси парацетамола и метоксилација до 3-метокси парацетамола, који су затим коњуговани са глукуронском и сумпорном киселином.
У одраслих, преовладава глукуронидација, код новорођенчади (укључујући и пријевремено рођене бебе) и мале деце - сулфатација. Коњуговани метаболити парацетамола (глукурониди, сулфати и коњугати са глутатионом) имају ниску фармаколошку (укључујући токсичну) активност.
Полуживот је 2-3 сата. У року од 24 сата, 85-95% парацетамола се излучује путем бубрега као глукурониде и сулфате, 3% - непромењено. Код старијих пацијената, клиренс парацетамола се смањује и полуживот се повећава.

Контраиндикације

- индивидуална преосетљивост на компоненте лека,
- болести крвног система,
- генетичко одсуство глукоза-6-фосфат дехидрогеназе,
- недостатак сахарозе / изомалтазе, неподношење фруктозе, малапсорпција глукозе-галактозе,
- неонатални период (узраст до 1 месец).

Са пажњом

- инсуфицијенција јетре и бубрега, т
- бенигна хипербилирубинемија (укључујући Гилбертов синдром),
- алкохолно оштећење јетре, алкохолизам,
- дијабетес,
- трудноћа, дојење,
- напредни узраст
- рано детињство (1-3 месеца).

Дозирање и примена

У 5 мл суспензије садржи 120 мг парацетамола. У једној бочици број доза од 5 мл је: у 100 г - 16 доза, у 150 г - 24 дозе и у 200 г - 32 дозе.
Лек се узима орално да би се јело неразређено, са великом количином течности. Пре употребе, лек се темељно протресе. Фреквенција пријема не више од 4 пута дневно са интервалом од најмање 4 сата.
Доза парацетамола за децу се рачуна у зависности од старости и телесне тежине. Једна доза парацетамола је 10-15 мг / кг телесне тежине, дневно - не више од 60 мг / кг телесне тежине.
За прецизно дозирање лека, у зависности од предложене конфигурације, користите мерну кашику или мерни шприц у паковању.
У случају употребе мерног шприца:
1. Мјешавину темељито промијешати.
2. Отворите поклопац боце.
3. Уметните мерни шприц чврсто у отвор на адаптеру који је уграђен у врат боце.
4. Окрените бочицу наопако и пажљиво повуците клип према доле, скупљајући суспензију у мерни шприц до жељене ознаке.
5. Вратите боцу у њен првобитни положај и уклоните мерни штрцаљку тако што ћете је лагано окренути.
6. Дајте лек детету изнутра кроз мерни шприц. Да би се осигурао неометан проток суспензије у усну шупљину, лагано притисните клип.
После сваке употребе, испрати мерни шприц у текућој води и осушити на собној температури, ван домашаја детета.
Складиштите мерни шприц у паковању са леком.
У зависности од узраста, "парацетамол за децу" се прописује у следећим појединачним дозама:
- од 1 до 3 месеца - за симптоматско лечење реакција на вакцинацију примењује се појединачна доза од 2,5 мл суспензије. Ако је потребно, доза се може поновити, али не раније од 4 сата.Ако се температура дететовог тела не смањи након поновљене дозе, обратите се лекару. Даља употреба лека код деце одређеног узраста за лечење вакциналне хипертермије, као и примена код деце од 1-3 месеца, према другим индикацијама, могућа је само под медицинским надзором. Ако је неопходно користити лек за недоношчад од 1-3 месеца, лек се преписује само на препоруку лекара.
- од 3 месеца до 1 године - 2,5-5 мл или 60-120 мг парацетамола у зависности од телесне тежине детета (видети табелу испод),
- од 1 године до 6 година - 5-10 мл или 120-240 мг у зависности од телесне тежине детета (види табелу испод),
- од 6 до 14 година - 10-20 мл или 240-480 мг у зависности од телесне тежине детета (видети табелу испод),

Форма ослобађања лека за децу

Лијек "Парацетамол" доступан је у разним облицима, тако да се младе мајке често суочавају с потребом да изаберу да је због обиља његових сорти тешко. Узмите у обзир чињеницу да многа деца, посебно она млађа од две године, неће моћи да прогутају лек у облику пилула. Лијек мора бити исправно одабран, примјерен узрасту и вјештинама дјетета.

Обрасци за ослобађање лекова:

Најбоља опција је сируп. Изгледа као вискозна ружичаста течност. Доступан је у боци тамног стакла од 100 и 200 милилитара. Уз лек је приложена посебна билатерална мерна кашика за правилно дозирање и упутства за употребу.

Састав и фармаколошко деловање сирупа

Активни састојак у саставу дечијег сирупа је парацетамол. Код 5 мл лека његов садржај је 120 мг. Поред главне саставне компоненте, присутни су и следећи помоћни састојци:

  • етил алкохол,
  • глицерин,
  • арома,
  • пречишћена вода
  • сорбитол,
  • пропилен гликол,
  • пропил парахидроксибензоат,
  • метил парахидроксибензоат.

Лијек има антипиретичко и аналгетско дјеловање. Када се користи, неопходно је разумети да није у стању да ублажи друге симптоме болести и да их потпуно елиминише, јер нема анти-инфламаторни ефекат.

Главни ефекат активне супстанце је изражен у блокирању ензима циклооксигеназе (ЦОКС 1, ЦОКС 2) и потпуног престанка производње простагландина. Лек има директан утицај на централни нервни систем (ЦНС), позитивно делује на терморегулационе и болне центре.

Након гутања, лек има ефекат лечења 4 сата. За то време, потпуно се апсорбује у цревима и излучује кроз урогенитални систем. Парацетамол не утиче на равнотежу воде и соли и слузницу гастроинтестиналног тракта, тако да је његова употреба апсолутно сигурна, под условом да се поштује правилна доза.

Индикације за употребу

Парацетамол сируп се широко користи у лечењу неуралгија и мијалгија, препоручује се да се узима током трудноће и дојења. Брзо уклања многе врсте болова (главобоља, зуба, мишића итд.) И враћа температурну равнотежу тела, без обзира на етиологију и узроке повећања. Лијек добро помаже са сљедећим патолошким појавама:

  • Грозница са грипом, акутне респираторне вирусне инфекције, друге инфекције, итд.,
  • спречавање компликација након вакцинације,
  • болни синдром било које озбиљности.

Упутства за употребу течног парацетамола

Лек се узима пре оброка са великом количином воде. Не препоручује се да се разрјеђује разним пићима, али ако је дијете мало и одбија да пије лијек, допуштено је додати потребну количину сирупа у млијеко или смјесу млијека.

Пре употребе, посуду с лијеком темељно протрести, затим улијте одређену количину текућине у мјерну жлицу или је однесите у шприц.

Учесталост употребе не би требало да прелази 4 пута дневно у интервалима од 4-6 сати. Курс третмана је 3 дана, ау будућности његова употреба није препоручљива. Са очувањем свих почетних симптома, требало би да се консултујете са својим лекаром да бисте прилагодили терапију.

Израчунавање дозе се заснива на телесној тежини и старости пацијента. Ни у ком случају не може прећи појединачни и дневни унос лекова.Норме употребе "Парацетамола" са садржајем активне супстанце 120 мг / 5 мл наведене су у табели:

Интеракција са другим средствима

Пре употребе беби суспензије, консултујте свог лекара и реците му о лековима које ваше дете узима. Комбинација неких од њих може имати штетан утицај на организам, што доводи до ризика од озбиљних болести и повећања нуспојава.

Симптоми предозирања

Употреба лека мора бити стриктно према упутствима. Прекорачење дневне дозе може довести до тешких патологија (на пример, до бубрежне инсуфицијенције), ау тешком стадијуму до смртног исхода.

Ако је ваше дијете попило више од препоручене количине, посавјетујте се са својим лијечником, чак и ако његово здравствено стање остаје исто. Такође треба да урадите испирање желуца и узмете адсорбенте (активни угаљ, Полисорб, итд.). У зависности од садржаја активне супстанце у крви, препоруке ће дати специјалиста. Инструкције за рехабилитацију ће бити другачије.

Главни симптоми предозирања укључују следеће манифестације:

  • дијареја,
  • мучнина са повраћком,
  • губитак апетита
  • бол у желуцу и цревима,
  • повећано знојење
  • снижавање телесне температуре и крвног притиска,
  • конвулзије, јака повраћања (са акутном интоксикацијом тела).

Могуће нуспојаве

Овај лијек садржи малу количину сорбитола (2 г / 120 мг), па се у ријетким случајевима јавља цријевна сметња и јавља се дијареја. Сва деца не толеришу лек, неке компоненте могу бити алергијске или преосетљиве.

Ако, након узимања сирупа, приметите неке од следећих реакција, онда бисте требали престати да га користите у будућности. Нуспојаве су ретке, углавном њихов изглед прати интоксикација тела. Нуспојаве:

  • анемија,
  • епигастрични грчеви
  • кратак дах
  • асептична пиуриа,
  • хиперсензитивност
  • токсична епидермална некролиза,
  • грчеви у бронхима,
  • оштећена бубрежна функција и јетра,
  • хемолитичка анемија,
  • хепатонекроза
  • алергијске реакције коже (уртикарија, осип, црвенило).

Директни аналози дечјег парацетамола су агенси са истим активним састојком: Панадол Баби, Калпол, Еффералган. Сирупи на бази Ибупрофена дозвољени за примање од 3 месеца могу деловати као замена за лек: беба Нурофен, Ибупрофен-ФТ, Ибуфен.

Облик ослобађања лека и његовог састава

Парацетамол у суспензији производи фармацеутска компанија:

  • Пхармстандард-Лексредства (овај лек се зове "парацетамол за децу"),
  • Синтеза (на паковању овог лека пише "Парацетамол за децу").

Овај лек је хомогена течна течност која има сиву или сиво-жуту боју. Да би деца била лакша за гутање, лек је био слаткаст према укусу, мирише као наранџа или јагода.

Суспензија се ставља у стаклене боце, које се продају са шприцом са градацијом или пластичном кашиком. Једна боца може да садржи 100, 150 или 200 грама лека, што одговара 16, 24 или 32 дозе лека.

Једна доза се сматра 5 мл суспензије. Од те количине течности, пацијент прима 120 мг парацетамола, а помоћна средства у овом леку су сахароза, сорбитол, ксантан гума, пропилен гликол и друга једињења.

Механизам дјеловања

Парацетамол утиче на ензиме назване циклооксигеназе, који се налазе у можданим ћелијама. Резултат блокирања таквих ензима биће утицај на центре који регулишу телесну температуру и који су одговорни за бол.

У исто време, лек не утиче на циклооксигеназу у периферним ткивима (то се спречава појавом ћелијских пероксидаза на месту упале), стога Анти-инфламаторни ефекат парацетамола је веома низак. Међутим, због таквог механизма, препарат такође не утиче на слузокожу дигестивног тракта и размену натријума и воде.

Након узимања, састојци суспензије се апсорбују прилично брзо и достигну максималну концентрацију у крви након 0,5-2 сата.

Ако говоримо о антипиретичном или аналгетском ефекту, онда овај облик парацетамола почиње да делује за 15-30 минута.

Затим, активна супстанца улази у јетру и претвара се у метаболите који се излучују из организма детета путем бубрега. Ако дете има болести ових органа, метаболизам парацетамола је поремећен, што може повећати ризик од нуспојава.

Најчешћи разлог за употребу суспензије је повишена телесна температура. Лијек се прописује за грипу, оспице, шарлах, мумпс, пилеће богиње, САРС и друге инфекције узроковане вирусима и штетним бактеријама.

Лекови помажу да се елиминише грозница са бронхитисом, боловима у грлу, отитисом и другим болестима, али у таквим случајевима, увек се прописује заједно са другим третманима који утичу на узрок (антибактеријска средства).

Пријем парацетамола се такође препоручује за децу која имају повишену телесну температуру после вакцинације. Пошто суспензија такође има аналгетски ефекат, такав алат се може узети:

  • са зубобољом, укључујући и бол приликом издавања зуба млеком,
  • са главобољом, ако је умерена или слаба,
  • са упаљеним грлом, на пример, узрокованим тонзилитисом,
  • за болове уха узроковане отитис медиа
  • за бол узроковану модрицом, уганућем или другом траумом.

У којој доби је прописано дијете?

Парацетамол у суспензији не треба давати новорођенчади. Бебе од једног до три месеца такав лек се прописује на ограничен начин:

  • може се дати само на начин који је прописао лекар,
  • најчешћи разлог за пријем је повишење температуре после вакцинације,
  • значи давати једном у дози коју броји педијатар.

Ако је температура дјетета изнад 3 мјесеца порасла, суспензија се може дати сигурно. али педијатријско испитивање је пожељноШтавише, парацетамол је само симптоматски лек, ау многим случајевима сама примена суспензије неће бити довољна.

Ако је дијете старије од 6 година, текући парацетамол се већ може замијенити чврстим обликом, али неки пацијенти старији од шест година су угоднији за наставак давања суспензије, јер га је лакше прогутати.

Обично се овај облик лекова прописује до навршене дванаесте године живота, јер адолесценти захтевају већу дозу, а неприкладно је узимати велику количину слатког сирупа.

Када је прописана за грозницу?

Пораст тјелесне температуре је, прије свега, нека врста заштите дјететовог тијела од заразних агенаса, захваљујући којем се тијело бори против болести. Из тог разлога, давање детету парацетамола са благим повећањем температуре није вредно тога.

Према докторима, антипиретик ниједан лек није потребан ако дете нормално пати. Код већине беба стање се погоршава како се термометар повећава на + 38,5 + 39. На тој температури је оправдано коришћење парацетамола у суспензији.

Међутим, постоје ситуације када лек треба да се даје на нижим бројевима, на пример, ако је ваше дете једном имало фебрилне нападе током грознице или има неуролошку патологију у којој је ризик од нападаја повећан. Поред тога, дјеци је тешко поднијети и мали пораст температуре. У овом случају, суспензија се може дати раније, а не чекати када бројеви на термометру пређу 39 степени.

Имајте на уму да парацетамол треба дати на било који индикатор термометра, ако је температура изазвана прегрејавањем или вакцинацијом. У овим ситуацијама, реакција температуре не делује као одбрана, стога није потребно одлагати узимање суспензије.

Нуспојаве

Као резултат узимања суспензије, дијете се може развити:

  • Алергијска реакција. Најчешће је то осип или сврбеж коже, али понекад манифестације алергија могу бити опасне, на пример, када је парацетамол изазвао ангиоедем или уртикарију. Ако се појаве неки од симптома алергије након узимања једне или више доза лијека, парацетамол треба одмах прекинути, а дијете треба показати лијечнику.
  • У ретким случајевима, лечење има негативан ефекат на број крвних зрнаца (лек утиче на њихово формирање), што се манифестује анемијом или смањењем нивоа тромбоцита у општем тесту крви. Овај негативан ефекат је типичан за дуготрајну употребу суспензије, тако да лек има ограничења у погледу трајања употребе.

  • Ако је дете раније развило нетолеранцију на друге НСАИЛ (на пример, ацетилсалицилну киселину), након узимања парацетамола, пацијент може развити бронхоспазам.
  • Врло ретко, лек негативно утиче на јетру (то се може видети у смислу биохемијске анализе). Поред тога, дигестивни систем неких беба реагује на суспензију појавом мучнине, лабаве столице и других непријатних симптома.

Како дати дрогу?

Прије давања лијека дјетету по први пут, протресите боцу тако да су сви састојци равномјерно измијешани. Уз сваку накнадну употребу потребно је и мешање, јер се парацетамол и друге компоненте таложе у води, а без мијешања дијете може примити лијек у погрешној дози.

Разрјеђивање суспензије водом није потребно јер ће повећати волумен лијека и тешко ће га дјеца прогутати. Најбоље је да беба пије парацетамол у неразблаженом облику, а затим га пити водом у запремини од најмање 100 мл. Препоручује се лек. пре оброка или након 1-2 сата након што је дијете појело.

За дозирање суспензије, користи се мерни шприц. Када дете прогута лек, исперите шприц водом и оставите да се осуши, а затим је ставите у кутију.

Ако се у паковању умјесто шприца налази пластична жлица, онда једна страна може узети 2,5 мл суспензије, а друга 5 мл. Након што сте дали лијек из кашике, он се такођер мора опрати и оставити да се осуши, а затим ставити у кутију на боцу.

За одређено дете, лекар обично израчунава потребну појединачну дозу по тежини. За ову телесну тежину у килограмима помножено са 10-15. Добијени број ће бити број милиграма парацетамола, који се мора дати беби у једном тренутку.

На пример, лек је потребан за давање детета чија је тежина 12 кг. Множењем са 12 на 10 добијамо једну дозу од 120 мг, што одговара 5 мл суспензије.

На исти начин и израчунајте максималну дозу дневно. Да бисте утврдили колико ће лекова бити максимално дозвољено за дете, потребно је да помножите његову тежину у килограмима за 60. На пример, за исто дете које тежи 12 кг, доза суспензије дневно не би требало да пређе 720 мг (12к60). Ова количина парацетамола се налази у 30 мл суспензије, тј. Са четвороструким уносом, беба не треба да прими више од 7,5 мл овог лека.

Ако погледате напомену која је причвршћена за боцу, можете видјети приближна табела доза. У једном од својих стубова, уочава се тежина детета, али напротив, индицирана је доза лека која се може дати на тој телесној тежини. За дијете из нашег примјера, морате пронаћи вриједност "8-16 кг", а испред њега ћете видјети "5 мл" (једнократна доза лијека).

Колико често могу дати?

Могуће је дати суспензију и једном дневно и чешће, али учесталост узимања таквог лијека не смије прелазити 4 пута. Поред тога, прекид између узимања лека треба да буде дугачак - следећа доза се може дати најраније четири сата након претходне.

Ако након узимања температуре не залутате, најбоље да се обратите лекарупосебно ако дете још није навршило годину дана.

Колико дуго можете узети?

Као што је горе поменуто, постоје ограничења за трајање уноса парацетамола:

  • ако је лек прописан као антипиретик, може се дати до 3 дана,
  • ако се лек даје детету како би се елиминисао или смањио бол, онда је прихватљив дужи пријем - до 5 дана.

Ако пацијент узима парацетамол за бол током 5 дана, а за грозницу 3 дана, али ти симптоми и даље сметају, не можете наставити да дајете суспензију без дозволе лекара који надгледа дете. Дуљи пријем мора бити праћен од стране педијатра, јер захтева додатне лабораторијске тестове.

Овердосе

Ако се детету случајно да суспензија у вишку дозе, то ће изазвати дијареју, грчеве у стомаку, повраћање и друге негативне знаке пробавног система.

Када узмете значајну дозу лијека може захватити јетру, али ова реакција се не развија одмах, тако да дијете са предозирањем мора бити прегледано од стране лијечника, чак и ако његово здравље није поремећено.

Стораге феатурес

Рок трајања парацетамола је 3 године и не смањује се након отварања боце. И запечаћена и отворена боца може да се чува на собној температури (нема потребе да се лијек ставља у фрижидер).

За складиштење се препоручује да се изабере место где ће лек бити сакривен од деце, јер се ризик од предозирања повећава због пријатног мириса и укуса са лаким приступом.

Већина прегледа парацетамола у суспензији је позитивна. Прије свега, они биљеже његову високу ефикасност и сигурност за дјецу.

Према мама, он брзо куца температуру, а бол се смањује или потпуно нестаје. Овај облик парацетамола се бира чешће јер се лако дозира, а укус лека је сладак, тако да већина младих пацијената прогута суспензију без икаквих потешкоћа.

Међутим, постоје негативне критике које се жале на састав лека, јер садржи хемијске адитиве који могу изазвати алергије. Да би се смањио ризик од алергијске реакције (ако је прилично висока), мајке морају заменити суспензију са свећама.

Што се тиче трошкова, онда се то зове приступачан, према томе, течни парацетамол је више тражен од својих колега. Подношљивост лека, судећи према већини прегледа, углавном је добра. Само у ретким случајевима суспензија је изазвала мучнину, осип на кожи или другу негативну реакцију.

Шта заменити?

Ако парацетамол није био у апотеци, други течни лек на бази парацетамола биће погодан за замену овог лека:

  • Цалпол У једној бочици овог лека је 70 или 100 мл суспензије ружичасте јагоде. Прикачена је на кашичицу за флашу, која може да измери 2,5 и 5 мл течности.
  • Еффералган. Овај лек је представљен жутосмеђим сирупом, који има укус карамел-ваниле. Његова запремина у једној бочици је 90 мл, а произвођач нуди меру лека са мерном кашиком.
  • Дечији Панадол. Такав ружичасти лек јагоде производи се у бочицама од 100 и 300 мл, на које се наноси мерни шприц.

Форма за ослобађање и састав

Дечја суспензија Парацетамол има вискозну конзистенцију, светло сиву или светло жуту боју и мирис јагоде. Главни активни састојак лека је парацетамол, његов садржај у 5 мл суспензије је 120 мг. У припрему су укључене и помоћне компоненте, које укључују:

  • Лимунска киселина.
  • Пропилен гликол.
  • Натријум бензоат.
  • Натријум цитрат трисупституисан.
  • Сорбитол
  • Флаворинг.
  • Шећер.
  • Прочишћена вода.

Дјечји сируп Парацетамол се налази у пластичној бочици запремине 100 мл. Паковање садржи једну боцу суспензије и упутства за употребу лека.

Фармаколошко деловање

Активни састојак суспензије за новорођенчад парацетамол инхибира (инхибира) ензим циклоксигеназу (ЦОКС), који катализира хемијску реакцију конверзије арахидонске киселине у медијаторе упалне реакције (простагландини) током његовог развоја. Сузбијање ензима ЦОКС-а и смањење концентрације простагландина у структурама централног нервног система доводи до нормализације телесне температуре током грознице, као и до смањења озбиљности бола који се јавља као резултат изложености простагландина одговарајућим рецепторима и центрима мозга. Фармаколошко дејство парацетамола у периферним ткивима није реализовано, тако да нема анти-инфламаторни ефекат.

Након узимања суспензије за новорођенчад, парацетамол се унутрашње делује прилично брзо и готово потпуно апсорбује у системску циркулацију. Равномерно је распоређен у ткивима, продире кроз крвно-мождану баријеру у мождане структуре. Парацетамол се метаболише у јетри уз учешће оксидаза и ензима П450 система у неактивним продуктима разградње. Излучују се углавном у урину. Полу-живот (време елиминације пола укупне дозе лека) је 1-3 сата.

У које апотеке је боље купити + цијену

Дечја суспензија Парацетамол се издаје из апотека без рецепта. Цена лека зависи од типа произвођача. Просечна цена је сируп руске компаније.Пхармстандард ”. У мрежним апотекама цијена бочице лијека од 120мг / 5мл варира од 71 до 129 рубаља:

Ацтион, ревиевс

Какав је ефекат парацетамола на тело болесног детета, шта о томе мисле искусни потрошачи? Хајде да схватимо.

Дечији парацетамол у суспензији - аналгетико Има високу стопу апсорпције - 0.5-2 сата. Он инхибира циклооксигеназу у нервним центрима, ублажава бол и побољшава терморегулацију.

  • Не смањује се запаљење у телу. Не одлаже натријум и вода (метаболизам воде и соли). Не утиче негативно на слузокожу гастроинтестиналног тракта.
  • Узмите у обзир својства лијека. Непожељно је пити га у исто време са другима који имају парацетамол - опасно предозирање.
  • Након пероралне примене Парацетамол брзо се апсорбује у гастроинтестиналном тракту, углавном у танком цреву. Парацетамол крвне плазме достиже 10–60 мин, гдје се његова концентрација постепено смањује, а након 6 сати ефекат готово нестаје.
  • Парацетамол се дистрибуира свих телесних ткивапоред масног ткива и цереброспиналне течности.
  • Размислите о дроги у стању да наруши перформансе лабораторијских тестова са детекцијом глукозе у плазми и мокраћне киселине.
  • Лонг треатмент Парацетамол доводи до контроле функционалног стања јетре.
  • Пријем заједно са етанолом није пожељно.
  • Суспензија садржи сахароза, шта треба узети у обзир када пацијент има дијабетес.
  • 2-3 сата касније након узимања лијека се уклања из тијела. 85-95% парацетамола се излучује у року од 24 сата путем бубрега у облику глукуронида и сулфата, 3% - непромијењено.

Прегледи медицинских специјалиста

Вицтор Х.:Добар лек за смањење температуре код деце. Постоје различити облици и различити произвођачи. Често се примењује у педијатријској пракси са хипертермијом различитих етиологија иу различитим облицима. Пад температуре се убрзано одвија у комбинацији са етиолошким третманом.

Васили И.: Лек је ефикасан, смањујући телесну температуру код детета брзо долази. Када се примењује уз поштовање старосних доза практично не изазива нуспојаве. Употреба лека у облику суспензије поједностављује његову употребу код млађе деце.Негативни моменти током употребе лека нису уочени.

Алекандер П.: Парацетамол за децу - антипиретик, анестетички лек, добро се користи у ОРЛ пракси код акутних болести, отитиса, синуситиса, у постоперативном периоду. Накнада одговара квалитету лијека. Наноси се према упутству, не искључује развој акутних алергијских реакција у облику уртикарије, ангиоедема.

Људмила: Постоје два типа антипиретика на свету: ибупрофен и парацетамол. И људи су подједнако подељени у два типа - ибупрофен помаже некоме боље, Парацетамол помаже некоме. Ибупрофен је Нурофен, Ибуфен, Беауфен, итд. Парацетамол је Еффералган, Панадол и други.

Пеопле ревиевс

Нада: Прво смо срели Пхармстандард парацетамол сируп када је наш син био стар три месеца. У овом узрасту урадите прву вакцину ДПТ. Након тога, педијатар нам је препоручио да користимо овај лек. И тако, до годину дана, сируп је помагао три пута након сваке ДПТ вакцинације.

Анастасија: Примијетио сам да суспензија тренутно не смањује температуру, само након сат и пол, температура пада отприлике, а након 3 сата, температура кћери је пала на 36,6 ступњева. Једна доза суспензије нам је била довољна за 20 сати, затим је температура поново порасла на 38.1.

Цатхерине: Парацетамол за децу, увек користимо када температура расте. Знам да га други одбијају, он наводно не снижава температуру, али моја дјеца увијек имају лијек који дјелује без грешке. Поред тога, сируп има добар укус, што је важно за мале рибице. Након наношења, температура почиње да пада након пола сата, понекад морате чекати око сат времена. Још један разлог зашто сам изабрао овај лијек је ниска цијена. Ја третирам мајке које тако мисле: зашто платити исти лек, ако скупи еквивалент није бољи.

Никита: Син је волио укус. Вероватно због боје у композицији, али, нажалост, упутства не прецизирају укус.Након 4-5 дана болест је почела да опада, температура се спустила. И то се свиди. Коначно, пронашли смо погодан лек.

Валентина: На високој температури, то је било некако проблематично са свећама, то није увек помогло. Понекад је дјечји парацетамол био врло користан. Прво, погодно је дати га уз помоћ мерне кашике. Наше дете се брзо навикло на њу, а када је одрастала, није било никаквог проблема да пије лек. Има осећајан воћни мирис и слаткасти укус - наше дете га воли.

Евгениа:Дечији парацетамол је веома ефикасан у смањењу температуре и анестезије. Код малог детета, температура се јавља из разних разлога, а Парацетамол га веома брзо смањује. Дао сам сируп беби из колијевке. Не изазива алергије и друге реакције. Укус је сладак и дијете га узима са задовољством. Парацетамол има смирујући ефекат и син после њега слатко спава. Наравно, када спава, повремено проверава температуру. Упркос ниској цени, Парацетамол свој посао обавља ефикасније од скупих. Стога, ја поуздано препоручујем овај лијек дјеци од најраније доби.

У ИоуТубе видео блоговима, брижне маме дијеле своје искуство користећи дјечји парацетамол у суспензији.

Дечији парацетамол у суспензији делује са:

ФАК: Одговори на често постављана питања

Дозвољени број доза лека дневно?

Број пријема дневно - не више од четири пута у интервалима од најмање четири сата. У посебно тешким тренуцима и само у условима болнице, према одобрењу медицинског особља, дозвољено је више од четири пута.

У којој доби дијете смије дијете узимати парацетамол у суспензији?

Дјеца парацетамола могу примати од 1 мјесеца када преписују лијечника.

Да ли постоји могућност алергије на лек?

Суспензије за дјецу понекад изазивају алергијску реакцију. Међутим, запамтите да се алергије не појављују увек на самом леку. Она се налази на лигаментним супстанцама које се налазе у суспензији за бебе.

Са којом бригом да узмете лек?

Када узимате дечији парацетамол у суспензији, не прелазите прописану дозу! Предозирање парацетамолом узрокује отказивање јетре.

Услови складиштења парацетамола за децу?

Чувати на температури не вишој од 25 ° Ц. Не замрзавајте се! Чувати ван домашаја деце.

Погледајте видео: Strogo zabranjeno! 5 stvari koje ne smeju ni blizu mikrotalasne! (Август 2019).

Loading...